Wybierzcie się kiedy pogoda się poprawi
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Wybierzcie się kiedy pogoda się poprawi

W Żywcu powstał nowy miejski szlak spacerowy. Jego nazwa to Żywiecki Szlak Oręża Polskiego.Trasa przebiega przez miejsca upamiętniające czyny niepodległościowe i zbrojne, w które zaangażowani byli mieszkańcy Żywca i Żywiecczyzny.

- Zaczyna się koło dworca kolejowego, gdzie obok głównego wejścia zamontowano tablicę, która przypomina o wyjeździe 400-tu żołnierzy z oddziału II Kompanii Strzelców i Sokołów do walki o wolną Polskę. To również tam pierwsze kroki na Żywiecczyźnie w 1934 roku postawił Józef Piłsudski, który potem przebywał w Dworku Kępińskich w Moszczanicy, gdzie szlak się kończy - mówi Mariusz Hujdus, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Żywcu. Posłuchaj

Przewodnik Beskidzki, Grzegorz Szczepaniak, wyznaczył przebieg szlaku i zadbał o jego opis. W terenie oznakowali go Monika Ponikiewska i Michał Kusiak. Liczy on około 7 kilometrów długości. Czas przejścia to 2 godziny 15 minut.

- Tym sposobem Żywiec ma już około 60 kilometrów tras spacerowych - podkreśla rzecznik. Pozostałe to szlak zabytków architektury, właścicieli miasta, Jana Pawła II, przyrodniczy oraz na Łyskę i Jaworzynę. 

Opis szlaku oręża znajdziecie TUTAJ

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: