Wpadnijcie koniecznie
visitindustrial.travel
Beata SteklaBeata Stekla

Wpadnijcie koniecznie

Czy wiecie, że w Bierach urodził się wynalazca, który skonstruował silnik parowy?W gminie Jasienica, czyli tam gdzie dzisiaj leżą Biery, powstał "Ogród Tradycji", w którym możecie dowiedzieć się co nieco o dorobku Józefa Bożka. Pawilon, w którym mieści się ogród znajduje się obok Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy. Znajdziecie tam stałą ekspozycję poświęconą temu wynalazcy. 

- W pawilonie można zapoznać się z makietami warsztatu napędzanego przy pomocy maszyny parowej oraz mobilnego pojazdu napędzanego silnikiem parowym według konstrukcji wynalazcy z Bierów. Makieta i model parowego traktora są wykorzystywane w czasie odwiedzin turystów i grup szkolnych do prezentacji sposobu działania i zastosowania silnika parowego - opisuje Urząd Gminy.

Znajdziecie tam także ekspozycję dotyczącą jasienickiej fabryki mebli. W pawilonie działa także Punkt Informacji Turystycznej oraz odbywają się różnorodne warsztaty.

"Ogród Tradycji" powstał w ramach projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”, który gmina zrealizowała wspólnie z Goleszowem oraz czeskimi Nydkiem i Wędrynią. Tym sposobem powołano do życia szlak "Śladami rewolucji przemysłowej", na którym w Goleszowie zobaczycie makietę dawnej cementowni, piece wapienne w Wędryni, drzewionkę, czyli replikę oryginalnej drewnianej zagrody w Nydku oraz ogród w Jasienicy

Po udokumentowaniu pobytu we wszystkich czterech miejscach można odebrać upominek. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: