W akcji biorą udział beskidzcy ratownicy
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

W akcji biorą udział beskidzcy ratownicy

Trwa akcja ratunkowa w jaskini Morca w turekich górach Taurus. Bierze w niej udział dwóch ratowników grupy beskidzkiej GOPR.W  jaskini utknął 43-letni amerykański naukowiec. Mężczyzna to doświadczony speleolog. Doznał jednak krwotoku do przewodu pokarmowego i nie jest w stanie wydostać się z jaskini o własnych siłach. 
 
Jaskinia została podzielona przez ratowników na siedem odcinków, za jeden z nich odpowiadają ratownicy GOPR i Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego.
 
Obecnie na wszystkich odcinkach trwają prace polegające na przygotowywaniu lin i układów wyciągowych. Po przygotowaniu całego ciągu linowego o momencie rozpoczęcia wyciągania poszkodowanego na powierzchnię zdecyduje włoski kierownik akcji po wcześniejszej konsultacji ze znajdujacymi się przy poszkodowanym medykami.
Co ważne w jaskini został już założony system łączności, dzięki czemu możliwy jest kontakt zarówno z biwakiem, gdzie znajduje się poszkodowany, jak i z kierownikami poszczególnych odcinków – relacjonują akcję ratunkową GOPR-owcy.
 
W akcji biorą też udział ratownicy m.in. z Bułgarii, Węgier, Chorwacji oraz Włoch. 

Morca to trzecia najgłębsza jaskinia w Turcji.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: