Strażackie pokazy przy prezydenckim zameczku
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Strażackie pokazy przy prezydenckim zameczku

W Wiśle na kolonii przebywają dzieci z rodzin najbardziej dotkniętych powodzią w woj. podkarpackim.Strażacy z kilku jednostek z pow. cieszyńskiego opowiadali wczoraj o różnych dziedzinach swojej działalności. Było to w Wiśle przy prezydenckim zameczku, gdzie odbywa się kolonia dla dzieci z 36 rodzin poszkodowanych wskutek czerwcowej powodzi w woj. podkarpackim. Z inicjatywą organizacji letniego wypoczynku dla najmłodszych wyszła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

- Teraz koledzy prezentują technikę zjazdu na linie, jest to jedna z technik ratownictwa wysokościowego, którą strażacy podczas swoich działań wykorzystują - relacjonował nam w trakcie pokazów st. kpt. Michał Pokrzywa z PSP w Cieszynie. Posłuchaj.

Dzięki pokazom strażackim dzieci poznały zasady udzielania pierwszej pomocy, zobaczyły jak przeprowadza się ewakuację z wysokości i mogły pogłaskać Irę, psa szkolonego w OSP Mnich do akcji poszukiwawczych (np. w lesie lub pod gruzami). Koloniści zobaczyli sprzęt, który pomaga strażakom w komunikacji podczas poszukiwania zaginionych. 

- Mamy na tym stanowisku quada, który jest niezbędny w naszym terenie, mamy ponton z silnikiem [...] - wyliczał dalej oficer prasowy komendanta PSP. 

Dzieci w ramach kolonii pojadą do Parku Śląskiego i Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Spotkają się także z Adamem Małyszem, który oprowadzi ich po obiektach skoczni w Wiśle-Malince. Odkryją również uroki Ustronia, Istebnej i Koniakowa. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: