Resortówka będzie miała partnera?
Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Magda MarchińskaMagda Marchińska

Resortówka będzie miała partnera?

Oświata, turystyka i promocja – to główne tematy wizyty delegacji z partnerskiego powiatu poznańskiego, która gościła w powiecie bielskim. Jest to efekt podpisanej w październiku umowy o współpracy między samorządami.
Goście z Wielkopolski na czele ze starostą Janem Grabkowskim odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Licealnych im. S. Staszica w Czechowicach-Dziedzicach - największą szkołę ponadpodstawową prowadzoną przez Powiat Bielski. W placówce kształci się prawie 1200 osób - w technikum, szkole branżowej oraz liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Czechowicka „resortówka” współpracuje z wyższymi uczelniami i pracodawcami, ale z podobną sobie jednostką oficjalnego porozumienia nigdy nie miała. 
 
- Kształcimy młodzież w konkretnych zawodach, z których większość pokrywa się; mamy podobne problemy. Myślę, że wspólne spotkania i wymiana doświadczeń dyrekcji i nauczycieli mogą przynieść w przyszłości wiele dobrego dla obu stron, a skorzystają przede wszystkim uczniowie - mówi Dorota Nikiel, odpowiedzialna za oświatę w Zarządzie Powiatu w Bielsku-Białej.
 
- Jestem pod ogromnym wrażeniem waszej pracowni informatycznej ze sprzętem Apple`a i strzelnicy laserowej. Widziałam w waszych warsztatach szkolnych także obrabiarki sterowane numeryczne i tutaj widzę pole do wspólnych działań: współpracy informatycznej i  mechanicznej. Przed przyjazdem przeglądnęłam stronę internetową szkoły, która jest czytelna i intuicyjna z widocznym samorządem szkolnym, co bardzo mi się podoba – mówi Anna Cichocka-Majchrzak, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu. Placówka kształci 1600 uczniów. 
 
Wizyta w „resortówce” zakończyła się zaproszeniem do Swarzędza. Delegacja powiatu poznańskiego zwiedziła zamek w Grodźcu, nową atrakcję turystyczną w naszym powiecie. Obiekt z przełomu XIII i XIV w. jest po modernizacji. To prywatne muzeum udostępnione dla turystów w styczniu bieżącego roku. 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: