Pracodawcę poznają na pikniku
Fot. Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
Magda MarchińskaMagda Marchińska

Pracodawcę poznają na pikniku

Rehabilitacja zawodowa i wyjście do ludzi – to główne cele Warsztatów Terapii Zajęciowej „Dworek” w Bielsku-Białej. Już po raz 15. na zielonym terenie przy Bielskim Centrum Psychiatrii „Olszówka” odbył się piknik jesienny dla uczestników warsztatów.
Piknik to stały element obchodów światowego dnia zdrowia psychicznego, który przypada w październiku.

"Takie spotkanie to świetna okazja do rehabilitacji społecznej, czyli kontaktu z innymi ludźmi, do rozmowy i zabawy. Uczestnicy warsztatów mają okazję pochwalić się swoimi pracami na kiermaszu, a za pozyskane środki pojechać potem na wycieczkę. Nieocenione jest też dowartościowanie uczestników, fakt że ich praca jest zauważana i doceniona przez kupujących" - mówi Sabina Nowak, dyrektor BCP „Olszówka”.
 
"Warsztaty to ostatnie ogniwo w procesie leczenia realizowanego na terenie centrum „Olszówka”, a piknik jest okazją do poznania potencjalnego pracodawcy, który zatrudnia osoby niepełnosprawne" - mówi Anetta Stekla, kierownik WTZ „Dworek” przy bielskim szpitalu. "To nasz drugi najważniejszy cel – przywrócenie uczestników warsztatów na rynek pracy. Mamy osiągniecia, ponieważ w ciągu roku udaje nam się przygotować do tego średnio 2,3 osoby. Największy sukces polega na tym, że nie jest to zajęcie przypadkowe i krótkotrwałe, a oni utrzymują się na rynku pracy” – dodaje Anetta Stekla.

Jaką pracę wykonują uczestnicy warsztatów? To m.in. wykonywanie kartek okolicznościowych, sklejanie książek, czy sprzątanie. Przygotowaniem w ramach warsztatów jest też prowadzenie przez uczestników WTZ „Dworek” kawiarni szpitalnej, czy filii biblioteki Książnicy Beskidzkiej dla pacjentów placówki.
 
W pikniku przy bielskim szpitalu psychiatrycznym wzięli udział uczestnicy innych zaprzyjaźnionych placówek: WTZ „Felicitas” z Czechowic-Dziedzic, czy Środowiskowego Domu Pomocy „Podkowa” z Bielska-Białej oraz przedstawiciele instytucji, które na co dzień współpracują z Bielskim Centrum Psychiatrii "Olszówka". Wśród gości znaleźli się m.in. Andrzej Kamiński, wicestarosta bielski z radnymi powiatowymi.

Organem prowadzącym dla Bielskiego Centrum Psychiatrii "Olszówka" w Bielsku-Białej jest powiat bielski.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: