Podnosi się poziom wody w rzekach. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Podnosi się poziom wody w rzekach. Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

Ciągle pada i to przekłada się na poziom wody w rzekach, które przepływają przez nasz region.AKTUALIZACJA 22:04
W dalszym ciągu przekroczony stan alarmowy (420 cm) na Iłownicy w punkcie pomiarowym w Czechowicach-Dziedzicach (jest 465 cm). Wisła w Goczałkowicach-Zdroju także utrzymuje się powyżej stanu alarmowego i trend jest rosnący. 

Z kolei powyżej stanu ostrzegawczego jest ciągle rzeka Biała na wysokości Mikuszowic, ale to niewielkie przekroczenie tego stanu, podobnie Wisła w Skoczowie i Olza w Cieszynie.

AKTUALIZACJA 18:16
Służby wojewody śląskiego informują, że do tej pory najwięcej interwencji związanych z podtopieniami odnotowano w Bielsku-Białej (37). Sporo pracy mają także strażacy w Pszczynie, Cieszynie i Żywcu. W całym województwie jednostki PSP wyjeżdżały do akcji związanych z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu już 67 razy.

AKTUALIZACJA 17:22
Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe dla powiatów: bielskiego, pszczyńskiego i bieruńsko-lędzińskiego. Obowiązuje od dziś, od godz. 16.30.

Zarządzeniem wojewoda zobowiązuje władze samorządów z wymienionych terenów do podjęciach takich działań, by zminimalizowane zostały skutki zniszczeń, jakie możne przynieść stan ostrzegawczy i alarmowy na rzekach w naszym regionie.  

AKTUALIZACJA 15:22

Punkt pomiarowy w Czechowicach-Dziedzicach pokazał, że Iłownica przekroczyła stan alarmowy, niestety tendencja jest wzrastająca. Widać to także po liczbie interwencji straż pożarnej. Układane są worki z piaskiem, wypompowywana jest woda z piwnic. Poprawiła się za to sytuacja na wodowskazie w Mikuszowicach. Poziom wody jest na równi ze stanem ostrzegawczym, ale wyraźnie z każdą godziną opada. Stan ostrzegawczy także na Wiśle w Skoczowie oraz w Ustroniu. 

Olza w Cieszynie także ponad poziomem ostrzegawczym, ale tendencja jest wyraźnie malejąca. Pozostałe rzeki w naszym regionie pozostają w "strefie stanów wysokich".

WPIS:
Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie podaje, że może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych; mowa o zlewni Małej Wisły i Soły. Padać ma przez całą niedzielę na terenie województw śląskiego i małopolskiego.

Z wodowskazu ustawionego w Mikuszowicach wynika, że rz. Biała już przekroczyła stan ostrzegawczy, podobnie Wisła w Skoczowie i Goczałkowicach-Zdroju. Na razie to niewielkie przekroczenia. Znacznie większa dynamika wzrostu poziomu wody jest w punkcie pomiarowym w Czechowicach-Dziedzicach (trend rosnący, zbliża się do stanu alarmowego).

Uspokoiła się sytuacja w korycie Soły, w punkcie pomiarowym Czaniec-Kobiernice sporo brakuje do stanu ostrzegawczego, podobnie w Żywcu. 


Zobacz inne wiadomości tego autora: