Pierwsza w kraju Tlenodajnia już otwarta!
Magda FritzMagda Fritz

Pierwsza w kraju Tlenodajnia już otwarta!

Rośliny na ścianach i w doniczkach oraz oczyszczacze powietrza. Do tego stoliki, biurka i siedziska oraz automat z kawą.Tak wygląda pierwsza w kraju Tlenodajnia, którą otwarto w Bielsku-Białej. Przestrzeń, z której każdy może skorzystać udostępniono w 15. dniu Czystego Powietrza. To pomysł Wojciecha Owczarza z bielskiej fundacji ekologicznej "Arka".

"Chcemy pokazać, jak można zadbać o czyste powietrze w zamkniętej przestrzeni na przykład w swoim mieszkaniu"- mówi Alicja Fober z fundacji. Posłuchajcie. 

Mieszkanie można wietrzyć, gdy mamy pewność że powietrze nie jest zanieczyszczone. Co ciekawe, naszą walkę ze smogiem wspomoże żywa zieleń. Już 30 lat temu NASA wybrała 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze. Są to m.in. dracena, bluszcz, paprotka i skrzydłokwiat. "Rośliny oczyszczają powietrze z trujących substancji, takich jak ksylen. Pochłaniają je przez liście absorbując do ziemi i korzenia. W procesie fotosyntezy zamieniają je na tlen"- wyjaśnia Anita Sowa, ekspert od kwiatów. Posłuchajcie. Tlenodajnię otwarto w centrum handlowym Sfera. To przestrzeń, w której można przysiąść z laptopem lub książką, popracować i napić się kawy. W każdy czwartek będą się tu odbywały zielone warsztaty dla uczniów z bielskich szkół i przedszkoli.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: