Odkryli najwyższe drzewo w Polsce! U nas!Magda FritzMagda Fritz

Odkryli najwyższe drzewo w Polsce! U nas!

Rośnie ono na terenie należącym do Nadleśnictwa Bielsko i zostało odkryte przez leśnika Rafała Kozubka.Jest to daglezja, która ma aż 57 m wysokości. Jak wskazują pomiary, wyprzedza ona o 5,5 m dotychczasowych „leśnych” rekordzistów: dwa świerki z Białowieskiego Parku Narodowego i z Rezerwatu Śrubita.

Najwyższe drzewo w kraju to daglezja zielona (inaczej zwana jedlicą Douglasa), a rośnie w lesie porastającym pasmo góry Klimczok, w gminie Wilkowice w Beskidzie Śląskim. Drzewo zostało odkryte przez leśnika Rafała Kozubka, który wykorzystał dane z lotniczego skaningu laserowego (LIDAR) z Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a następnie sprawdził je w terenie przy pomocy dalmierza laserowego. Jego wynik to 56,5 m. Pomiar zweryfikował Piotr Gach, pasjonat drzew. Dokonał on pomiarów przy pomocy dalmierza „Nikon Forestry Pro” z dwóch różnych miejsc: ze stoku, na którym rośnie rekordowe drzewo oraz z przeciwległego stoku. Wynik 57 m to "ostrożna średnia" wyciągnięta z kilkudziesięciu pomiarów.

Daglezja rośnie w leśnictwie Biła w otoczeniu niewiele niższych od siebie drzew i nie wybija się wyraźnie ponad korony, przez co nie została wcześniej zauważona.

Rekordzistka ma już 115 lat, ale jak mówią leśnicy wykazuje dużą żywotność i potencjał do tego aby w przyszłości pokonywać kolejne rekordy.

foto: R. Kozubek

 
Zobacz inne wiadomości tego autora: