Niebezpiecznie w okolicy kina?
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Niebezpiecznie w okolicy kina?

„Niebieskie chachary” mają zakaz kinowy w Katowicach! Ten dokumentalny film o kibicach Ruchu Chorzów nie jest i nie będzie pokazywany w stolicy województwa śląskiego.Decyzje o niewyświetlaniu "Niebieskich chacharów" w katowickich kinach podjęła Instytucja Filmowa Silesia Film (prowadząca kina: "Światowid", "Kosmos" oraz kinoteatr "Rialto"). Dokument nie zostanie pokazany ze względów bezpieczeństwa. Decyzja taka zapadła po konsultacji z wydziałem zarządzania kryzysowego urzędu miasta.

Zdaniem urzędników „brak jest możliwości bezpiecznego przeprowadzenia projekcji filmu (...) na terenie miasta Katowice. Ze względu na antagonizmy (…) grup kibicowskich i pseudokibicowskich, drużyn GKS Katowice i Ruchu Chorzów, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia konfrontacji w okolicach kina, w którym miałby się odbyć pokaz filmu. (...) Wydarzenie takie zmusiłoby do użycia sporych sił policji, w celu zapewnienia bezpieczeństwa w okolicach kina, tras przejścia widzów, mieszkańcom miasta i osobom postronnym. Jak pokazują wydarzenia z lat minionych, nawet spore zaangażowanie służb mundurowych nie dawałoby gwarancji spokojnego przebiegu imprezy.”

Silesia Film prowadzi również kino "Janosik". A żywieckie kino, przynajmniej w grudniu, także nie planuje dokumentu zaprezentować. W tym wypadku nie chodzi jednak o względy bezpieczeństwa. Film o kibicach chorzowskiego Ruchu w Żywcu po prostu nie budzi już takich emocji.

"Niebieskie chachary" będą natomiast do zobaczenia w Cieszynie i Czechowicach-Dziedzicach. Pokazy filmu w sali widowiskowej Domu Narodowego w Cieszynie odbędą się 5 grudnia (czwartek) o godz. 18:00 i 20:00.

Natomiast w Czechowicach widzowie będą mogli nie tylko obejrzeć dokument, ale również spotkać się z reżyserem obrazu – Cezarym Grzesiukiem. W naszym mieście nie obawiamy się incydentów z udziałem kibiców - mówi szef kina Józef Grabowski. Posłuchaj

Na "Niebieskie chachary" kino "Świt" zaprasza 19 września.  Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: