Niebezpieczna osteoporoza
Fot.: worldosteoporosisday.org
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Niebezpieczna osteoporoza

Bezpłatny "Program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców Bielska-Białej” rusza w stolicy Podbeskidzia.Program przyjęła na lutowej sesji Rada Miejska. Jego celem jest zmniejszenie o 10 procent w ciągu 6 lat liczby złamań osteoporotycznych wśród starszych mieszkanek i mieszkańców Bielska-Białej.

Światowa Organizacja Zdrowia zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. Jej znaczenie, wobec starzenia się społeczeństwa, nieustannie rośnie. Choroba rozwija się w sposób podstępny, niepostrzeżenie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Często pierwszym objawem jest złamanie kości samoistne lub w wyniku niewielkiego urazu. Nieleczona osteoporoza prowadzi do poważnych powikłań, będąc przyczyną przedwczesnego zgonu, niepełnosprawności czy kalectwa. Stanowi także duże obciążenie dla systemu ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Wydział polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej we współpracy z Beskidzkim Centrum Onkologii - Szpitalem Miejskim im. Jana Pawła II opracował program polityki zdrowotnej  dla mieszkańców miasta Bielska-Białej na lata 2021-2025, skierowany do kobiet w wieku 60 lat i więcej oraz mężczyzn w wieku 70 lat i więcej.
 
O programie i samej chorobie rozmawialiśmy dziś w Radiu Bielsko z dr Maciejem Lewickim z Beskidzkiego Centrum Onkologii.
 
Poniżej kolejne części rozmowy poświęconej osteoporozie.
 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: