Na co pójdzie 90 milionów?
Robert FraśRobert Fraś

Na co pójdzie 90 milionów?

To będzie kolejna, VII edycja Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Rząd planuje przeznaczyć ponad 90 mln zł na inwestycje realizowane w latach 2026-2030. Pieniądze trafią do samorządów z powiatu oświęcimskiego.
Zdaniem wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara, te środki mają pozwolić na realizację kluczowych inwestycji, które znacząco wpłyną na rozwój regionu. Wojewoda podczas wczorajszego spotkania z beneficjantami projektu podkreślił, że rozmowy dotyczące VII edycji programu przebiegły bardzo pozytywnie.  - Udało nam się ustalić priorytety na najbliższe lata i wypracować wspólne stanowisko co do najważniejszych inwestycji – mówi wojewoda.
 
Powiat Oświęcimski zaproponował, by za rządowe wsparcie przebudować drogi powiatowe: ul. Więźniów Oświęcimia, ul. Leszczyńską w Oświęcimiu oraz ul. Nadwiślańską w Oświęcimiu i ul. Oświęcimską w Dworach Drugich. Miasto Oświęcim chce uzyskać rządowe wsparcie na: remont kładki pieszej przez Sołę w ciągu ul. Cichej, przebudowę ulic: Osiedlowej, Jaracza i Kownackiej, zabezpieczenie wraz z ekspozycją historycznej drewnianej mykwy, zagospodarowanie przedpola Pomnika Pomordowanych w podobozie Monowitz (ul. Chemików). Z kolei gmina Oświęcim zaplanowała przebudowę ul. Do Pomnika w Pławach, ul. Niwy w Brzezince, przebudowę i remont ul. Spacerowej w Babicach, remont ul. Franciszkańskiej i Wolskiej oraz renowację budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Harmężach. Gmina Brzeszcze chce przebudować  skrzyżowanie w ciągu DW 933 przy cmentarzu komunalnym w Brzeszczach, budować ścieżkę rowerową związaną z miejscami pamięci KL Auschwitz-Birkenau na odcinku od ul. Klonowej w Brzeszczach do skrzyżowania z obwodnicą Brzeszcz. Dodatkowo w planach są prace nad drugim etapem Drogi Współpracy Regionalnej.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: