Miliony na OZE. Dla mieszkańców
fot.: Śląski Urząd Marszałkowski
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Miliony na OZE. Dla mieszkańców

Mamy to! 18 milionów złotych dla mieszkańców na energię odnawialną! - podał właśnie Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach. Cieszy się również gmina Hażlach, która wspólnie z Czechowicami-Dziedzicami ubiegała się o środki unijne na OZE.Rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii miało nastąpić już w ubiegłym roku. Tak się jednak nie stało. Okazuje się, że zainteresowanie funduszami unijnymi na ten cel, wśród samorządowców z gmin woj. śląskiego, było ogromne. 
W odpowiedzi na konkurs wpłynęło aż 50 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 1 603 379 973,55 zł, czyli prawie 10 razy więcej niż dostępna alokacja. (...) Ocenie merytorycznej zostało poddanych aż 49 wniosków. Z tego względu pierwotny termin rozstrzygnięcia naboru uległ zmianie z IV kwartału br. na I kwartał 2024 r. - informował nas tuż przed świętami wielkanocnymi Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach
 
Dziś Urząd Miejski podał, że projekt "Od węgla do słońca - odnawialne źródła energii dla mieszkańców gmin Czechowice-Dziedzice i Hażlach" otrzymał dofinansowanie!
 
W projekcie przewidziano udzielenie grantów o wartości ponad 22 mln zł (18 mln zł - Czechowice-Dziedzice, 4 mln zł - Hażlach) na dostawę i montaż 721 szt. instalacji OZE w budynkach mieszkalnych będących własnością mieszkańców tych dwóch gmin.
 
Dzięki pozyskanym z funduszy unijnych środkom zamontowanych zostanie:
- 261 instalacji fotowoltaicznych, 
- 30 instalacji solarnych, 
- 15 pomp ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej, 
- 403 pomp ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, 
- 12 kotłów na biomasę, 
- 361 magazynów energii elektrycznej z systemem zarządzania energią elektryczną.
 
Dofinansowanie będzie wynosić aż 85% wartości netto inwestycji.
 
O szczegółach realizacji projektu i terminach naboru mieszkańców poinformujemy po podpisaniu umowy o dofinansowanie realizacji projektu, co planowane jest na koniec II kwartału br. - informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach.

Beneficjentem programu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej jest również Bielsko-Biała. Do mieszkańców stolicy Podbeskidzia trafi 42,9 mln zł na inwestycje w OZE.
Największe pieniądze (ponad 143 mln zł) przyznano Rybnikowi, ponad 100 mln trafi do Tarnowskich Gór, 93 mln otrzymają Tychy, a Bytom i Radzionków 55 mln zł.


 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: