Miasto zostało ujęte w testamencie profesora
fot.: Miasto Cieszyn
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Miasto zostało ujęte w testamencie profesora

Cieszyn otrzyma 5% majątku zmarłego profesora Richarda Pipesa oraz jego żony Ireny Roth.Pieniądze mają być przeznaczone na utrzymanie dwóch cmentarzy żydowskich znajdujących się w Cieszynie. 
 
O takim zapisie w testamencie Richarda Pipesa, honorowego obywatela miasta Cieszyna, poinformował burmistrz Gabrielę Staszkiewicz  syn profesora Pipesa - Daniel. 
Fantastyczny gest ze strony Richarda Pipesa i jego rodziny. W porozumieniu z właścicielami cmentarzy postaramy się jak najlepiej wykorzystać te środki – deklaruje burmistrz Staszkiewicz.

Przypomnijmy, światowej sławy historyk, sowietolog, doradca prezydenta prezydenta USA Ronalda Reagana do spraw Rosji i Europy Środkowej, urodził się właśnie w Cieszynie w 1923 roku. Jego rodzina należała do środowiska liberalnych, zasymilowanych Żydów.

W mieście nad Olzą Richard Pipes spędził pierwsze lata swojego życia. Jako nastolatek wyjechał z Polski w 1939 roku. Do Cieszyna przyjechał ponownie w latach 90. Odwiedził wtedy zaniedbane cmentarze żydowskie.  W 1994 roku został honorowym obywatelem Cieszyna.
 
Prof. Richard Pipes zmarł w 2018 roku w Cambridge.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: