Miasto na zielono
fot.: UM Wisła
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Miasto na zielono

Sygnalizujące poziom zanieczyszczenia powietrza eko-słupki zostały zainstalowane i już działają w Czechowicach-Dziedzicach.Jaka jest jakość powietrza mogą sprawdzić mieszkańcy na Skwerze Stulecia, przy Centrum Edukacji Ekologicznej oraz w Parku na Północy. Poziom zanieczyszczenia sygnalizują odpowiednie kolory. Dziś eko-słupki świecą na zielono, co oznacza, że w Czechowicach można oddychać, bez obaw, pełną piersią.
Nie wszyscy jednak jeszcze eko-słupki zauważyli... Posłuchaj

Miejscy urzędnicy podkreślają jednak, że eko-słupki - podobnie jak działające już w tej gminie czujniki systemu Syngeos - mają charakter poglądowy i edukacyjny. Jedyną instytucją upoważnioną do prowadzenia profesjonalnego monitoringu powietrza jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. To na podstawie pomiarów z automatycznych stacji inspektoratu ogłaszane są alarmy smogowe i powiadomienia o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego.
 
Dodajmy, że szczegółowe wyniki pomiarów dokonywanych przez sieć eko-słupków można odczytywać za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej, dostępnej zarówno w dla urządzeń z systemem Android, jak i IOS. 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: