Dziś urodziny a w przyszłym roku wyjątkowy jubileusz
Fot. OSP Kęty
Robert FraśRobert Fraś

Dziś urodziny a w przyszłym roku wyjątkowy jubileusz

Strażacy z Kęt obchodzą dzisiaj urodziny swojej jednostki. Dokładnie 149 lat temu, 20 listopada 1874 r., na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Gminnej zatwierdzono statut OSP Kęty. - Niemal 150 lat służymy społeczności, chroniąc mieszkańców i ich mienie przed niebezpieczeństwem. Nasza służba to także rozwijanie warsztatu ratowniczego, dostosowując się do postępującej technologii – przekazują strażacy z Kęt.
Od początku działalności straż utrzymywana była z kasy miejskiej, ale fundusze wzbogacała organizując festyny, majówki i przedstawienia. W roku 1892 OSP w Kętach liczyła 60 członków. Do najbardziej głośnych akcji strażackich należało m.in. 48-godzinne gaszenie pożaru zamku barona Larischa w Bulowicach. Działo się to sto lat temu. Po II wojnie światowej ważnym wydarzeniem w dziejach OSP było powołanie nowego plutonu w Kętach-Podlesiu. W roku 1949 straż zakupiła z demobilu amerykańskiego pierwszy samochód strażacki. W roku 1951 z inicjatywy Feliksa Dyczkowskiego i Józefa Adamskiego rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej.
Druhowie z Kęt już teraz przygotowują się do przyszłorocznych, oficjalnych uroczystości. Mówił o tym na naszej antenie prezes OSP w Kętach, Jan Wołoszyn. Posłuchaj
Straż w Kętach to miejsce, które od 149 lat jednoczy pokolenia. Swoje miejsce mają tu młodzi adepci, którzy podpatrują starszych druhów i przesiąkają strażackimi tradycjami.
- Gdyby nie Wy, nasi Przyjaciele, nasza służba byłaby pustką. Jesteśmy wdzięczni za szacunek i zaufanie, jakim nas obdarzacie. Dziękujemy, że jesteście z nami! - przekazują mieszkańcom strażacy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: