Dziś głosowanie i wybór posłów do PE. AKTUALIZACJA
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Dziś głosowanie i wybór posłów do PE. AKTUALIZACJA

O godz. 7.00 otwarto lokale wyborcze. W całym kraju odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego.AKTUALIZACJA;
Podana przez PKW frekwencja na godz. 17.00 w całym kraju wyniosła 32,51%. Dla woj. śląskiego było to 32,68%, a dla woj. małopolskiego 35,80%.  

AKTUALIZACJA:

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane dotyczące frekwencji. Do godz. 12.00 zagłosowało 14,39% uprawnionych. Najwyższa frekwencja do południa była w woj. małopolskim (16,96%). 

WPIS:
Głosować będzie można do godz. 21.00, wtedy - jeśli cisza wyborcza nie zostanie przedłużona - zamknięte zostaną lokale wyborcze i poznamy pierwsze, sondażowe wyniki wyborów. 

Do lokalu wyborczego trzeba przyjść z dokumentem tożsamości, który zawiera zdjęcie. Prawidłowo oddany głos to postawienie znaku X w kratce przy nazwisku TYLKO JEDNEGO kandydata. 

Okręgów wyborczych w tym głosowaniu jest 13. Woj. śląskie wchodzi w obręb okręgu nr 11, a woj. małopolskie w obręb okręgu nr 10. Liczba mandatów w poszczególnych okręgach będzie zależała od frekwencji. W sumie w całym kraju wybranych zostanie 52 eurodeputowanych (tylko 51 zostanie zaprzysiężonych ze względu na sytuację Wielkiej Brytanii). 

Od wczoraj (25.05) od północy trwa cisza wyborcza. Nie wolno publikować wyników sondażowych (za to grożą najwyższe grzywny) i namawiać do oddania głosu na któregoś z kandydatów. 


Zobacz inne wiadomości tego autora: