Dzieła znanego artysty na stałe w naszym regionie
FB/MDSM/Dominik Smolarek
Beata SteklaBeata Stekla

Dzieła znanego artysty na stałe w naszym regionie

W Oświęcimiu powstał pawilon, w którym prezentowane są dzieła cenionego na całym świecie abstrakcjonisty.Galeria powstała obok Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Pokazywane są w niej cztery obrazy Gerharda Richtera, z jednej z edycji cyklu "Birkenau". Stąd nazwa obiektu "Gerhard Richter BIRKENAU".

Obrazy są stałym depozytem przekazanym przez artystę kilka lat temu Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu - z myślą o stworzeniu wystawy w Oświęcimiu.

Oprócz wspomnianych dzieł ekspozycję tworzą ośmiometrowe szare lustro i kopie czterech zdjęć wykonanych w czasie wojny w pobliżu komory gazowej i krematorium nr V w Birkenau.

- Te cztery fotografie, zrobione potajemnie i z narażeniem życia w 1944 roku przez więźniów Sonderkommando, uchodzą za jedyne fotograficzne dokumenty Holokaustu, na których utrwalono mord i palenie zwłok ludności żydowskiej w Auschwitz. Dla malarza Gerharda Richtera stanowiły one punkt wyjścia i podstawę stworzonych w 2014 roku prac "Obrazy z Birkenau". Będąc pod ogromnym wrażeniem, jakie przed laty wywarły na nim te zdjęcia, postanowił powrócić do tematu, tworząc cztery abstrakcyjne, duże obrazy, które pokazywane były już m.in. w Dreźnie, Berlinie, Moskwie i Nowym Jorku - informuje MDSM w mediach społecznościowych. 

Oficjalne otwarcie budynku wystawienniczego planowane jest 28 lutego o godzinie 17.00.
Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: