Co nam dolega?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Beata SteklaBeata Stekla

Co nam dolega?

Ciekawe statystyki prezentuje "Ocena stanu sanitarnego - informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta Bielska-Białej za rok 2023". Wynika z niej m.in., że w ubiegłym roku na terenie miasta odnotowano 2 810 zachorowań na covid-19.Dokument corocznie przygotowuje bielski sanepid. W tym za ubiegły rok czytamy, że najwięcej zachorowań na covid-19 zarejestrowano od stycznia do kwietnia i od października do grudnia. Maksimum, czyli 980 przypadków, odnotowano w grudniu. 75 chorych trafiło do szpitala. 13 osób zmarło. Dla porównania, w 2022 roku sanepid zarejestrował 12 238 potwierdzone przypadki covid-19. 

Jeżeli chodzi grypę i zakażenia grypopodobne, w zeszłym roku zarejestrowano ich 38 313. Szczyt zachorowalności wypadł między styczniem a kwietniem. Zgonów nie odnotowano.

695 bielszczan - oficjalnie - zapadło na zakażenia jelitowe i zatrucia pokarmowe. 189 razy chorowały dzieci do 2 roku życia. 86 maluchów wymagało leczenia w szpitalu. Naliczono 6 ognisk zatruć pokarmowych: dwa domowe, trzy w szpitalach i jedno w żłobku. Przyczyną były bakterie Salmonella Enteritidis i Clostridium difficile oraz rotawirus.

W 2023 sanepid w Bielsku-Białej odnotował wyraźny wzrost liczby zachorowań i zapadalności na choroby zakaźne wieku dziecięcego: ospę wietrzną i płonicę (szkarlatynę). Przypadków ospy było 1872 a płonicy 410. Dane z roku 2022 to, odpowiednio, 828 i 104. 

Było też 205 zachorowań na boreliozę, to o 68 więcej niż w roku poprzednim. Leczenia szpitalnego wymagało 7 osób zdiagnozowanych jako neuroborelioza. 

Niestety wciąż towarzyszy nam gruźlica. W ubiegłym roku było 10 zanotowanych przypadków tej choroby w Bielsku-Białej. Wszyscy chorzy byli leczeni w szpitalu. W 2022 roku zarejestrowano 25 zachorowań.

Raport mówi też o szczepieniach, higienie lecznictwa, bezpieczeństwie żywności i żywienia, wody i kilku innych kwestiach ważnych z punktu widzenia zdrowia i sanitarnego bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Cały dokument znajdziesz TUTAJ


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: