Chce zostać burmistrzem. Kto jeszcze?AKTUALIZACJA
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Chce zostać burmistrzem. Kto jeszcze?AKTUALIZACJA

Kampania wyborcza poprzedzająca najbliższe wybory samorządowe formalnie właśnie się rozpoczęła. Kto wystartuje w wyborach, które wyłonią prezydentów i burmistrzów miast naszego regionu?Zgodnie z prawem, start kampanii następuje wraz z dniem ogłoszenia decyzji o zarządzeniu wyborów. A szef rządu opublikował już rozporządzenie w tej sprawie. Wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wyznaczono na niedzielę 7 kwietnia.
 
W głosowaniu, które wzbudza największe emocje czyli w wyborach na szefów gminnych samorządów większość obecnych włodarzy z naszego regionu, potwierdza swój udział w kolejnych wyborach.
W Bielsku-Białej – Jarosław Klimaszewski, w Oświęcimiu Janusz Chwierut, w Żywcu Antoni Szlagor, w Cieszynie Grabriela Staszkiewicz, w Czechowicach-Dziedzicach Marian Błachut, w Szczyrku Antoni Byrdy, w Skoczowie Mirosław Sitko, w Ustroniu Przemysław Korcz, w Wiśle Tomasz Bujok, W  Strumieniu Anna Grygierek, w Kętach Marcin Śliwa, Radosław Szot w Brzeszczach, a w Pszczynie Dariusz Skrobol. Jedynym burmistrzem w naszym regionie, który mówi: „pas” jest obecny burmistrz Wilamowic Marian Trela.
 
A kontrkandydaci rządzących właśnie zaczynają się ujawniać. W Bielsku-Białej swój start w wyborach na prezydenta miasta planuje Magdalena Madzia. Działaczka Razem nie wystartuje jednak pod szyldem partyjnym. Jej kandydaturę ma zgłosić obywatelski komitet wyborczy, którego nazwa zostanie zdradzona dopiero po dokonaniu wszelkich niezbędnych formalności. Kolejnych kontrkandydatów, reprezentujących prawą stronę sceny politycznej, mamy poznać niebawem. 

W Czechowicach-Dziedzicach nie znamy jeszcze ani jednego rywala obecnego włodarza (urzędującego od czterech kadencji) Mariana Błachuta. Chętnych do udziału w wyborczym wyścigu na pewno jednak nie zabraknie... Konferencję prasową, na której zaprezentowany zostanie kadydat na burmistrza zapowiada PiS.

Z kolei w Cieszynie już dwoje kontrkandydatów urzędującej burmistrz Gabrieli Staszkiewicz ogłosiło swój start. Pierwszym jest Janusz Mendera znany z prowadzonej w mieście akcji Buła Cieszyn. - Chciałbym aby miasto było dużo bardziej otwarte na dialog – uzasadnia swoją decyzję o starcie w wyborach. Posłuchaj Swój udział w wyborach na stanowisko burmistrza Cieszyna potwierdziła nam już również Joanna Wowrzeczka. Jej kandydaturę zgłosi Komitet Wyborczy Wyborców Siła.

Natomiast w wyborach na stanowisko wójta weźmie udział między innymi Janusz Pierzyna, który rządzi gminą Jasienica już od ćwierćwiecza! Pierwsze wybory wygrał jeszcze w XX wieku, a dokładniej w 1998 roku! Teraz powalczy o swoją siódmą kadencję. 
Dekadę zarządzał gminą Bestwina Artur Beniowski i karierę samorządową na tym szczeblu samorządu postanowił zakończyć. W najbliższych wyborach weźmie udział, ale jako kandydat do rady powiatu.   

Tym ostatnim wyborom towarzyszy mniejsze zainteresowanie, choć mają one szczególną wagę. Wyłoniona w głosowaniu rada powiatu wybiera bowiem starostę. Wiadomo nieoficjalnie, że szefami samorządów powiatowych chcieliby zostać ponownie obecny starosta bielski Andrzej Płonka oraz starosta cieszyński Mieczysław Szczurek. 


AKTUALIZACJA

Ciekawa walka o głosy wyborców rozegra się w gminie Istebna. Tam rywalem obecnej wójt Łucji Michałek będzie pełniący jeszcze funkcję przewodniczącego rady gminy Stanisław Legierski.
Będę ubiegał się o stanowisko Wójta, aby nasza Gmina rosła - przekazał dziś w mediach społecznościowych.


 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: