Spektakl na cmentarzu
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Spektakl na cmentarzu

"Dziady" Adama Mickiewicza z udziałem aktorów Teatru Polskiego wystawione zostaną na terenie żydowskiej nekropolii w Bielsku-Białej.
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?"

Tak, jak opisał to Adam Mickiewicz - w wigilię Wszystkich Świętych (31 października) obrzęd wywoływania duchów odtworzony zostanie na terenie żydowskiej nekropolii przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Tego dnia wystawiony zostanie spektakl Dziady część II z udziałem aktorów Teatru Polskiego.
-Mickiewicz był wielkim przyjacielem Żydów. "Dziady" są lekturą szkolną, której treść jest wszystkim znana. Wszyscy wiedzą też, co działo się w marcu 1968, kiedy władze PRL zdjęły ze sceny spektakl "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Zapoczątkowało to całą nagonkę antysemicką władz PRL. To daje odpowiedź na pytanie: Dlaczego Żydzi, dlaczego Mickiewicz, dlaczego "Dziady" - wyjaśnia Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

Inicjatorem tego wydarzenia jest bielszczanin -Dariusz Gajny, pasjonat architektury krajobrazu, działacz, społecznik. Od kilku lat prowadzi projekt szeroko rozumianej rewitalizacji zabytkowych bielskich nekropolii, która opiera się nie tylko o prace remontowe czy kwesty, ale i działania edukacyjne, kulturalne wpisujące się w historię tych miejsc.
- Wystawimy sztukę, która miała zostać przez cenzurę całkowicie zakazana, w miejscu, które przez władze PRL miało być zrównane z ziemią, w ludźmi, których kultura miała być zapomniana i wymazana w ogóle z historii. My te trzy rzeczy dzisiaj połączymy - podkreśla Dariusz Gajny (posłuchajcie poniżej).

Na dzisiejszy (31 października) spektakl bilety zostały już wyprzedane, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie bielszczan, organizatorzy planują wystawić sztukę kolejny raz w połowie listopada.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: