80 mln na psychiatrię dziecięcą: Senat przegłosował poprawki. Jak będzie w Sejmie?
fot. arch.
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

80 mln na psychiatrię dziecięcą: Senat przegłosował poprawki. Jak będzie w Sejmie?

Większość senacka przegłosowała poprawki do budżetu państwa, w których znalazło się 80 mln złotych z przeznaczeniem na psychiatrię dziecięcą. To ważna część ochrony zdrowia w Polsce, szczególnie w kontekście epidemii, bo długotrwała izolacja może mieć opłakane skutki.Już teraz Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem liczby samobójstw nieletnich a psychiatria dziecięca jest w fatalnym stanie. Fundacja "Dajemy dzieciom siłę" podaje, że w 5 województwach nie funkcjonuje żaden oddział, na którym dzieci w kryzysie mogłoby otrzymać pomoc.

- W dobie Covid i po Covid kiedy dzieci są zamknięte w domach, kiedy muszą się uczyć zdalnie, kiedy nie mają kontaktu z grupą rówieśniczą, tak ważną w ich wieku, z którą się identyfikują; porady psychiatry i porady lekarskie, będą jeszcze większą koniecznością i o to ubiega się nie tylko środowisko medyczne ale właśnie też politycy, którzy dostrzegają, że jest to priorytet w naszym kraju - komentowała Agnieszka Gorgoń-Komor z Koalicji Obywatelskiej, senator z naszego regionu a także lekarz.

Nasza rozmówczyni wskazuje na to, że młodzi mogą być cichymi ofiarami epidemii, bo nie chodzi o samo zakażenie, a o społeczne konsekwencje koronawirusa. Posłuchaj.

Przypomnijmy, że w 2018 roku w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej uruchomiony został Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży i od tego czasu wszystkie łóżka są zajęte.

Poprawki budżetowe razem z pulą środków przegłosowała większość senacka. Przeciw byli senatorowie z PiS, a w tej grupie jest... 7 lekarzy. Teraz poprawki będą głosowane przez Sejm i to od tej Izby zależy, czy dziecięca psychiatria otrzyma wsparcie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: