Zakaz używania fajerwerków. laser lepszy? Magdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Temat tygodnia

Zakaz używania fajerwerków. Laser lepszy?

Czy urząd miasta powinien zrezygnować z pokazów fajerwerków? Część mieszkańców jest za. Głównym argumentem jest troska o zdrowie zwierząt.

Zakaz używania materiałów pirotechnicznych? W Bielsku-Białej fajerwerki odpalać można tylko kilka razy w roku – w Wigilię, Boże Narodzenie, 31 grudnia i 1 stycznia,Wielkanoc, Święto Niepodległości oraz dni miasta. Za złamanie zakazu grozi mandat. Niektórzy chcą, aby zakaz obowiązywał bez wyjątków, przez cały rok. Kolorowe race i petardy, które tradycyjnie w Sylwestrową noc rozświetlają niebo, w stolicy Podbeskidzia mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Posłuchajcie!

Szczególnie zwraca się uwagę na zwierzęta, zarówno te domowe jak i dzikie, dla których huk i towarzyszące mu rozbłyski światła to spory stres, z którym nierzadko nie potrafią same sobie poradzić. Jak mówi lekarz weterynarii Jolanta Dembiniok, zwierząt nie da się do tego przyzwyczaić, ale można im na wiele sposobów pomóc.

- Psy i koty można przygotować. Jeżeli źle znoszą nadmierny hałas możemy dwa, trzy dni wcześniej podawać środki wyciszające, czy uspakajające. Ważne, aby w Sylwestra potrzeby fizjologiczne załatwić do 23:00, zanim rozpoczną się wystrzały. Należy także zasłonić okna.

O to, aby samorząd wprowadził zakaz używania głośnych fajerwerków, do prezydenta Jacka Krywulta zwróciła się w listopadzie partia Razem działająca na Podbeskidziu. Petycja bardzo szybko spotkała się z negatywnym odzewem – mówi Agnieszka Lamek-Kochanowska.

- Wydawało nam się, że Bielsko-Biała jest  jak wynika z zapowiedzi prezydenta oraz radnych – miastem nowoczesnym, chciałoby być w awangardzie zmian i jako jedne z nielicznych uszanować prawa zwierząt –dodaje Lamek-Kochanowska. 

Jak mówi Tomasz Ficoń, rzecznik urzędu miejskiego, bielszczanie oczekują jednak efektownych fajerwerków. 10-minutowy pokaz będzie kosztował kilkanaście tysięcy złotych.  

- Większość mieszkańców chce w takim pokazie uczestniczyć. Będzie to profesjonalne show, przygotowane przez jedną z czołowych firm w Europie, która się w tym specjalizuje.

Z petard w Sylwestra zrezygnowało już kilka miast w Polsce np. Sosnowiec, Słupsk, Wrocław czy Radlin. Stosuje się tam alternatywne, nowoczesne formy – to pokazy światła, leserów czy mappingu – połączenia światła, obrazu i dźwięku.
 

CZY WASZYM ZDANIEM POWINNO SIĘ ZREZYGNOWAĆ Z FAJERWERKÓW NA RZECZ NP. LASERÓW? 



Posłuchaj audycji:

Nagranie 1