Gdzie po pomoc do lekarza w nocy? Magda FritzMagda Fritz

Temat tygodnia

Gdzie po pomoc do lekarza w nocy?

Spore zmiany czekają mieszkańców Bielska-Białej od 1 października w nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Chodzi o czas, kiedy zamknięte są przychodnie zdrowia- od godz. 18:00 do 8:00 rano oraz w weekendy i święta. Co zmieni się od najbliższej niedzieli? mówi Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, które obecnie świadczy te usługi. Posłuchajcie. 

Takiej pomocy od niedzieli ma udzielać w Bielsku-Białej: Szpital Wojewódzki- osobom dorosłym i szpital pediatryczny- dzieciom i młodzieży do lat 18. 


Zmiany wprowadzają nowe przepisy o sieci szpitali.

Przejęcie świątecznej oraz nocnej opieki medycznej przez szpitale wchodzące w skład tzw. sieci szpitali i dysponujące Izbą Przyjęć lub Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, to efekt obecnie obowiązujących przepisów prawa. 

W przypadku Bielska-Białej Narodowy Fundusz Zdrowia kontrakt na tę usługę podzielił między Szpital Wojewódzki, a Szpital Pediatryczny. To znaczy każdy z nich miał zapewnić opiekę nocną i świąteczną dla połowy miasta. 

"Uznaliśmy, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo Szpital Pediatryczny nie zajmuje się leczeniem dorosłych pacjentów, a Szpital Wojewódzki nie leczy dzieci, tymczasem do obu tych placówek mieli trafiać zarówno dorośli jak i mali pacjenci. Zaproponowaliśmy więc coś innego. To znaczy nocną i świąteczną opiekę medyczną dla dzieci i młodzieży w Szpitalu Pediatrycznym i taką samą opiekę dla dorosłych w Szpitalu Wojewódzkim. Formalnie będzie to wyglądać tak, że my będziemy dla Szpitala Wojewódzkiego podwykonawcą części jego kontraktu na opiekę nocną i świąteczną, a Szpital Wojewódzki będzie dla nas podwykonawcą części naszego kontraktu. I Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przystał na tę propozycję"– mówi Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.
 
W przypadku Szpitala Pediatrycznego opieka nocna i świąteczna będzie w praktyce wyglądać następująco. Pacjenci w wieku do 18. lat najpierw będą weryfikowani w punkcie informacyjnym przed Izbą Przyjąć i kierowani do lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub - w stanach nagłego pogorszenia zdrowia i zagrożenia życia oraz w przypadkach wymagających hospitalizacji –  do Izby Przyjęć. - "Tak jak dotąd nocna i świąteczna opieka medyczna będzie świadczona w dni powszednie od 18.00 do 8.00, a w niedziele i święta- całodobowo" – informuje Ryszard Odrzywołek.

W NAJBLIŻSZY CZWARTEK 28.09 NASZYM GOŚCIEM BĘDZIE RYSZARD BATYCKI,
dyrektor Szpitala Wojewódzkiego. Słuchajcie nas od godz. 8:45. 

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie: 
nagłego zachorowania; 
nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy; 
gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. 



Czy Waszym zdaniem, takie rozwiązanie będzie dobre dla mieszkańców Bielska-Białej? 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1