Maski antysmogowe: zdrowie czy biznes?Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Temat tygodnia

Maski antysmogowe: zdrowie czy biznes?

Mają chronić przed zanieczyszczeniem powietrza i pyłami, które się w nim znajdują. Maski antysmogowe. Rzeczywiście chronią nasze drogi oddechowe, czy to kolejny wymysł handlowy i nowy sposób na biznes? Sprawdzaliśmy to w ramach naszego tematu tygodnia.Głośno zrobiło się o maskach antysmogowych po publikacji wyników badań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na zlecenie UOKiK-u Inspekcja Handlowa przetestowała 10 masek antysmogowych. Wyniki nie są zadowalające. IH zakwestionowała aż 5 produktów. 
 
Dwa modele półmasek miały negatywne wyniki badań na całkowity przeciek wewnętrzny, a jeden z nich – także zły wynik badania penetracji mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że nie mają odpowiednich właściwości ochronnych i przepuszczają obecne w powietrzu szkodliwe pyły [...]. Trzy inne półmaski inspektorzy zakwestionowali z powodu braków formalnych, np. w instrukcjach użytkowania [...] - czytamy na stronie UOKiK.
 
Najważniejsze, by podczas zakupu zwrócić uwagę na typ maski, klasę ochrony filtra i to czy ma instrukcję użytkowania.
 
Tomasz Wawak z Koalicji Antysmogowej w Bielsku-Białej, uważa że noszenie masek antysmogowych ma sens pod warunkiem, że wybierze się właściwy produkt.
- Czy jest to skuteczne? Wszystko zależy od tego jaka to jest maska. Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem, to musi być świadomy tego, że jest dużo tych produktów na rynku, ale one nie wszystkie są maskami antysmogowymi - komentuje Wawak. 
 
Wciąż jednak niewielu widuje się spacerowiczów, którzy mają założone maski. Powód? Mogą być dwa: stosunkowo wysoka cena, za te dobre trzeba dać ponad 100 złotych i kwestie estetyczne. Tak, właśnie estetyka. Wciąż wielu z nas uważa, że noszenie takiej maski jest wstydliwe. 
 
- Maski mają nas chronić przed zanieczyszczeniem powietrza głównie podczas uprawiania sportu. Mamy maski właśnie typowo przeznaczone do uprawiania sportu i casualowe do chodzenia na co dzień - opowiada Bartłomiej Buchta z jednego ze sklepów rowerowych w Bielsku-Białej, bo to najczęściej w takich punktach można kupić półmaski. 
 
Po zakupie maski trzeba w niej wymieniać filtr. Żywotność filtrów jest różna, ale średnia to 20-30 godz. 
W sklepie, który odwiedziliśmy, w ubiegłym roku zainteresowanie maskami liczone było w kilku sztukach, w tym sezonie to kilkanaście sprzedanych masek. POSŁUCHAJ.

CZY UWAŻACIE, ŻE NOSZENIE MASEK ANTYSMOGOWYCH MA SENS?
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1