Będą krótsze kolejki na zabieg?!Magda FritzMagda Fritz

Temat tygodnia

Będą krótsze kolejki na zabieg?!

NFZ chce ograniczyć operacje zaćmy w czeskich klinikach. Szacuje się, że taki zabieg wykonało przeszło 13 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego.

Pani Henryka z Kóz k. Bielska-Białej usunęła zaćmę z oka w klinice w Ostrawie. Zdecydowała się na to, bo w bielskich placówkach usłyszała, że musi czekać w kolejce 1,5 roku, a nawet 3 lata! Zabieg w Czechach zaproponowano jej w ciągu niespełna tygodnia. „Naprawdę warto, jeśli ktoś jest w stanie wyłożyć ponad 2,3 tys. zł z własnej kieszeni i starać się potem o zwrot większości pieniędzy”- mówi kobieta. Posłuchajcie. 

Z Bielska-Białej do Ostrawy jedzie się do 1,5 godziny. Polscy pacjenci są zawożeni do Czech busami. W klinice opiekują się nimi pielęgniarki i lekarze, którzy mówią po polsku. Każdy pacjent otrzymuje koordynatora, który mówi po polsku. To on przekazuje także komplet dokumentów, które należy złożyć do NFZ, aby uzyskać zwrot pieniędzy za wykonany zabieg. Co ciekawe, kontrola pooperacyjna może odbyć się w miejscu zamieszkania pacjenta. Klinika współpracuje z lekarzami w Polsce. 

Mieszkanka Kóz mówi, że złożenie dokumentów do NFZ o refundację nie jest problemem. Zabieg miała w lutym, zwrot niecałej wydanej kwoty ma mieć w maju. Dr Justyna Krowicka, ordynator ostrawskiej klinki mówi, że lecznica ma pacjentów nie tylko z woj. śląskiego, choć tych jest najwięcej, ale także np. z północy Polski. 

NFZ chcąc ograniczyć medyczną turystykę do Czech dał więcej pieniędzy na operację zaćmy. Śląski fundusz dostał 30 mln zł. Ma to skrócić kolejki w polskich ośrodkach. "Z naszych publicznych składek pieniądze są kierowane do tych szpitali, które realizują umowy gdzie są duże kolejki. Myślimy, że kolejny zastrzyk finansowy realnie wpłynie na skrócenie kolejek dla naszych pacjentów"- mówi rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ, Małgorzata Doros. 

 

Są zapowiedzi, że od lipca o refundację zabiegów zaćmy w czeskich klinikach będą się mogli starać pacjenci, którzy wcześniej przejdą badania w polskim szpitalu.

CZY WASZYM ZDANIEM, KOLEJKI NA OPERACJĘ ZAĆMY W POLSCE SKRÓCĄ SIĘ?!

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1