Za foliówki zapłacimy więcej, niż się to wydajeJoanna WieczorekJoanna Wieczorek

Temat tygodnia

Za foliówki zapłacimy więcej, niż się to wydaje

Nie 20, a minimum 30 groszy będzie finalnie właścicieli sklepów kosztować (a ostatecznie nas) jednorazówka, która od nowego roku jest płatna we wszystkich punktach handlowych. Przyglądamy się realnej sytuacji związanej z wprowadzeniem opłaty recyklingowej za tzw. lekkie torby na zakupy. Od nowego roku popularne jednorazówki są obowiązkowo płatne. Chodzi o torby foliowe o grubości od 15 do 50 mikrometrów, czyli takie do których pakujemy zakupy. Darmowe wciąż powinny być foliówki służące do pakowania żywności: ryb, warzyw i owoców.

To wynik wprowadzenia tzw. opłaty recyklingowej, która na handlujących nakłada obowiązek odprowadzenia 20 gr od każdej torby

Dorota Kelner - Szymalska ze sklepu w centrum Bystrej, zwróciła nam uwagę na problem z informacją dotyczącą opłat za jednorazówki. - Klienci przychodzili i dopytywali dlaczego jest taka cena - opowiadała nam pani Dorota. Sklep, w którym pracuje, wprowadził opłatę 40 gr za foliówkę i to jest cena, które pozwoli na to, by nie ponieść strat na jednorazówkach. 

Na koszt popularnej foliówki wpłynie nie tylko stała opłata recyklingowa (wspomniane 20 gr), ale także podatek VAT (23%) oraz realny koszt wyprodukowania torby. Dlatego na paragonie nie powinny nas dziwić kwoty 30 - 40 groszy za foliówkę.

W opinii Jacka Bożka z Klubu Gaja, ceny te i tak są zbyt niskie, by oduczyć stosowania toreb foliowych, których wszechobecność ma katastrofalne skutki dla środowiska. - Ja bym się cieszył, gdyby te jednorazówki kosztowały 4, 5 albo 10 razy więcej. Dlatego, że ta najniższa cena nie zniechęca klienta do kupowania jednorazówki [...]. Cena powinna być wyższa z powodów edukacyjnych - mówi członek wilkowickiego klubu. Jednocześnie zauważa, że pojawia się tutaj drugi problem, a mianowicie taki, że pieniądze z opłaty recyklingowej trafią do kasy ministerstwa finansów, a nie środowiska, gdzie mogłyby być spożytkowane na przykład na walkę ze smogiem. POSŁUCHAJ.

Właściciele sklepów w większości są zgodni co do tego, że trzeba ograniczyć obrót reklamówkami, bo te zalewają nas z każdej strony, ale jednocześnie pytają, dlaczego zmiany przeprowadzono przy tak niewielkim poziomie informacji. 

Opłatę za foliówki za ten rok sklepy będą musiały uregulować do 15 marca 2019 roku. Numeru konta jeszcze nie podano.


A w Waszej opinii, CZY TO DOBRZE, ŻE FOLIÓWKI SĄ PŁATNE?
 
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1