Tiry rozjeżdżają zabytkowe miasto Magdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Temat tygodnia

Tiry rozjeżdżają zabytkowe miasto

Mieszkańcy są zdania, że za dużo samochodów ciężarowych przejeżdża przez miasto. Cierpią na tym drogi, środowisko, ale przede wszystkim ludzie.

Codziennie, kilkadziesiąt samochodów ciężarowych przejeżdża ulicami Cieszyna. Transport ciężki to prawdziwa bolączka w zabytkowym mieście. Między innymi o tym dyskutowano podczas debaty „Transport”, która odbyła się w Cieszynie. Samorządowcy, przewoźnicy, pracownicy naukowi i mieszkańcy dyskutowali na temat obecnej sytuacji komunikacyjnej miasta nad Olzą, powiatu cieszyńskiego oraz całego województwa. Zwrócono uwagę na to, jakie istotne i radykale zmiany muszą wejść w życie, aby za kilka i kilkanaście lat móc mówić o dobrze funkcjonującym transporcie na granicy państwa.

Posłuchajcie!

- Staliśmy się społeczeństwem wygodnym, które gdy ma do wyboru: transport publiczny lub samochód, zawsze wybierze to drugie – takie stwierdzenie padło wiele razy podczas debaty. Jak mówił Ryszard Macura, burmistrz miasta, transport towarów - a co za tym idzie, przejazd samochodów ciężarowych - jest nieunikniony.

- Niestety, jest to swego rodzaju kompromis pomiędzy dostępem do przemieszczania, a korzystaniem również w inny sposób z tych przestrzeni. Rozumiem te argumenty i na ten moment mogę powiedzieć, że wrócimy do tego tematu, chociaż nie jest on trudnym tematem na styku granicy polsko-czeskiej. 

Ciężarówek nie bez przyczyny jest na drogach więcej i jak mówi Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego: -Tirów jest w ogóle za dużo. I nie mówimy tylko o powiecie cieszyńskim. To efekt tego, co się działo na kolei. Jest to przykład na to, jak łatwo jest coś rozmontować i jak trudno to potem skleić, zbudować, właściwie od nowa.  

Środowisko akademickie także podjęło wątek kolei, a właściwie wyczekiwanego przez studentów przystanku Cieszyn-Uniwersytet. Niestety, nie na wszystkie pytania mieszkańcy otrzymali konkretne odpowiedzi, niektóre z nich samorządowcy przyjęli jako postulaty.

Jedno jest pewne. Problemów jest wiele, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które zadowolą wszystkie strony.

A Waszym zdaniem, CZY ZABYTKOWA CZĘŚĆ CIESZYNA POWINNA BYĆ WOLNA OD TRANSPORTU CIĘŻKIEGO? 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1