powiat żywiecki

To są dobre informacje

today12.05.2026 10:41

Tło
share close

Powstała nowa zielona przestrzeń. Projekt w gminie Ślemień został zakończony

Miejsce rekreacji i odpoczynku dla mieszkańców

Zakończyła się realizacja projektu „Utworzenie zielonej przestrzeni w miejscowości Kocoń”. Dzięki inwestycji teren zyskał nowe funkcje rekreacyjne i edukacyjne, stając się miejscem spotkań zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających gminę Ślemień.

Głównym celem przedsięwzięcia była rewitalizacja przestrzeni oraz stworzenie miejsca łączącego ekologię, aktywność fizyczną i wypoczynek na świeżym powietrzu. Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Altana, ścieżka i nowe nasadzenia

W ramach inwestycji powstała nowa altana pełniąca funkcję miejsca spotkań i odpoczynku. Zamontowano również ławki, kosze na śmieci oraz stojak na rowery. Teren wyposażono także w elementy siłowni plenerowej.

Duży nacisk położono na zieleń i rozwiązania ekologiczne. W Koconiu posadzono między innymi brzozy, hortensje oraz trawę pampasową. Powstała również ścieżka wykonana z materiałów przepuszczalnych, przyjaznych dla środowiska.

Wieczorem bezpieczeństwo mają poprawiać lampy fotowoltaiczne wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Projekt z dofinansowaniem

Elementem inwestycji są również tablice dydaktyczne, które mają pełnić funkcję edukacyjną dla dzieci i dorosłych. Całość prac poprzedzono przygotowaniem dokumentacji technicznej.

Łączny koszt zadania wyniósł ponad 134 tysiące złotych. Ponad 102 tysiące stanowiło dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a pozostała część pochodziła ze środków własnych gminy Ślemień.

Nowa przestrzeń ma służyć mieszkańcom jako miejsce codziennego wypoczynku, aktywności i integracji.

Autor: Zdjęcie autora Paweł Chudecki
[email protected]