Gość Radia BIELSKO

Zapraszamy gości, żeby porozmawiać o rzeczach ważnych dla mieszkańców naszego regionu.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-11-27

W porannym programie rozmawialiśmy z prezydentem Bielska-Białej. Pojawiły się pytania o: postępy prac przy rozbudowie Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego, łącznik na Hulance i "protest" samorządów, który polegać będzie na godzinnym wyłączeniu oświetlenia w kilku punktach miasta.

Marian Trela, burmistrz Wilamowic

2020-11-26

Burmistrz Wilamowic Marian Trela o zmianach w budżecie, budowie masztów telekomunikacyjnych i związanych z tym protestami. Tematem rozmowy są również kwestie dróg i kanalizacji. Burmistrz pochwali się także planami nowego muzeum.

Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku

2020-11-25

Potwierdzono informację o otwarciu ośrodków narciarskich. Jak ta decyzja odbierana jest w Szczyrku? O to pytaliśmy burmistrza, który kilka dni temu wydał oświadczenie w kwestii funkcjonowania turystyki w okresie zimowym. Pytaliśmy także o realizację planów budowy centrum przesiadkowego, którego powstanie - okazuje się - wcale nie jest takie pewne.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca

2020-11-24

Tej zimy ferii na stokach nie będzie – taką decyzję w obliczu epidemii koronawirusa podjął rząd. Wszyscy uczniowie będą wypoczywać w tym samym terminie, to znaczy od 4 do 17 stycznia. A na dodatek powinni zostać w domach, a nie wyjeżdżać na narty czy snowboard. To cios dla beskidzkich miejscowości żyjących z turystyki. O zmianę decyzji apeluje m. in. Szczyrk. A jakie jest stanowisko w sprawie Żywca? Rozmawiamy z burmistrzem Antonim Szlagorem.

Jolanta Dygoś, dyr. Kina na Granicy

2020-11-23

Dziś rozpoczyna się 22. Przegląd Filmowy Kino na Granicy, jednak nie w tradycyjnej, uwielbianej przez miłośników kina formule. To coroczne spotkanie przyjaciół w Cieszynie i Czeskim Cieszynie musiało zostać odwołane. Filmy będzie można oglądać w internecie, również online do wysłuchania będą rozmowy z ich twórcami. Jakie obrazy zostaną zaprezezentowane w sieci, a na jakie trzeba będzie poczekać do przyszłorocznej edycji festiwalu? Rozmawiamy z dyrektor Przeglądu Filmowego Kino na Granicy Jolantą Dygoś.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-11-20

Głównym tematem porannej rozmowy był projekt budżetu Bielska-Białej na przyszły rok. Które zadania będą realizowane, a które z pierwotnych planów "wypadły? To nie będzie budżet łatwy w realizacji. Z prezydentem miasta rozmawialiśmy także o Radzie Interesariuszy w kwestii planów budowy ekospalarni.

Marcin Głogowski, komendant KP PSP w Oświęcimiu

2020-11-19

Jak radzi sobie straż pożarna w dobie pandemii? Często jej jednostki spieszą z pomocą medyczną przed pogotowiem ratunkowym lub helikopterem. Czy strażacy otrzymali od samorządów lub samego rządu wsparcie materialne i finansowe? Czy wzrosła liczba wyjazdów do wypadków domowych. Na te i inne pytania odpowiedział mł. bryg. Marcin Głogowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu

Andrzej Płonka starosta bielski

2020-11-18

Są mniejsze wpływy z podatków, brakuje środków na inwestycje. Samorządy mają kłopoty z konstruowaniem przyszłorocznych budżetów. A urzędników, z powodu koronawirusa, pracuje obecnie mniej. O problemach samorządowców rozmawiamy dziś z prezesem Związku Powiatów Polskich, starostą bielskim Andrzejem Płonką.

Stanisław Kucharczyk, wicestarosta żywiecki

2020-11-17

Z wiceszefem powiatu żywieckiego rozmawialiśmy o tym: w jakim stopniu Covid-19 zrewidował pracę wydziałów starostwa? A także o planach budżetowych na 2021 rok. Stanisława Kucharczyka zapytaliśmy także o termomodernizację placówek użyteczności publicznej.

Krzysztof Stankiewicz, naczelnik WRD KMP w Bielsku-Białej

2020-11-16

Ta rozmowa dostarczyła kierowcom wielu przydatnych informacji. Z szefem bielskiej drogówki mówiliśmy o kontrolach drogowych i tym, że mandat można opłacić kartą u policjanta z ruchu drogowego, bo każdy patrol wyposażony jest w terminal płatniczy. Zadaliśmy pytania również o miejsca na terenie pow. bielskiego, w których najczęściej dochodzi do wypadków.

Janusz Okrzesik, przewodniczący rady miejskiej w Bielsku-Białej

2020-11-13

Dlaczego stworzenie Strategii Miasta do roku 2030 jest tak istotne? Z czego wynikały problemy techniczne podczas ostatniej sesji online? O to pytaliśmy przewodniczącego rady miejskiej w Bielsku-Białej. Janusz Okrzesik mówił na naszej antenie także o współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.

Apolonia Maj, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury

2020-11-12

Jak odebrano decyzję premiera o zamknięciu placówek kulturalnych? Czy domy kultury otrzymały dodatkowe środki na prowadzenie działalności? Czy miejska kultura może odbywać się online? Na te pytania odpowiedziała Apolonia Maj, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Antoni Szlagor burmistrz Żywca

2020-11-10

Czy niedawno utworzony oddział dla pacjentów chorych na Covid-19 w Żywcu przetrwa? Jego przyszłość z powodu braku personelu stanęła pod znakiem zapytania. Burmistrz Żywca dołączył do starosty żywieckiego i zwrócił się z prośbą do lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, ratowników medycznych i ratowników o wsparcie dla szpitala i branie w nim dyżurów. Samorządowcy rozmawiali już z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Jakie są efekty rozmów? Rozmawiamy z burmistrzem Antonim Szlagorem.

Mariusz Politowicz, Naczelna Rada Aptekarska

2020-11-09

W powiecie żywieckim żadna z aptek nie pracuje w nocy. Rada Powiatu Żywieckiego ustaliła, co prawda, harmonogram dyżurów aptek w nocy, niedziele oraz święta. Uchwała nie jest jednak realizowana. Dlaczego? Punkt widzenia właścicieli aptek przedstawia członek Naczelnej Rady Aptekarskiej Mariusz Politowicz.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-11-06

Prezydenta Bielska-Białej pytaliśmy o program wsparcia dla przedsiębiorców, a także o to: czy planowane jest przeniesie punktu wymazowego z parkingu przy ul. Broniewskiego? Pojawił się również temat grudniowych wydarzeń, bo pytaliście nas coraz częściej, czy odbędą się "Święta na Starówce" i sylwestrowa zabawa pod ratuszem?

Anna Grygierek, burmistrz Strumienia

2020-11-05

Nowe obostrzenia obowiązują od najbliższej soboty w całym kraju. Dotyczą m. in. przejścia na naukę zdalną najmłodszych klas podstawówek. Jak tę decyzję przyjmują samorządy odpowiedzialne za szkoły podstawowe? Z burmistrz Strumienia Anną Grygierek rozmawiamy również o inwestycjach jakie udało się, mimo pandemii, zrealizować tej jesieni w gminie.

Jarosław Rutkiewicz, dyrektor sanepidu w Bielsku-Białej

2020-11-04

Trwa druga fala epidemii. Jak radzą sobie z nią pracownicy stacji sanepidu w Bielsku-Białej? Czy potrzebują dodatkowego wsparcia? O to pytaliśmy szefa tej placówki. Tematów związanych z koronawirusem w porannej rozmowie było więcej, jak np. ten dotyczący zmiany wytycznych odnośnie kwarantanny.

Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski

2020-11-03

Głównym tematem rozmowy będzie szpital powiatowy i jego przekwalifikowanie na wiodący w walce z pandemią koronawirusa w powiecie i regionie. Atak hakerski który sparaliżował pracę starostwa i kiedy w związku z tym wznowi pracę wydział geodezji. Będzie też o głównych inwestycjach którymi zajmuje się powiat. Z racji że wicestarosta oświęcimski Paweł Kobielusz jest byłym hokeistą, nie zabraknie też wątku sportowego.

Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa

2020-11-02

Czy mieszkańców Skoczowa czeka kolejna podwyżka opłaty śmieciowej? Jak w sytuacji rosnącej liczby zachorowań na Covid-19 działa tamtejszy urząd miejski? Między innymi o tym rozmawiamy z burmistrzem Skoczowa Mirosławem Sitko.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-10-30

W stolicy Podbeskidzia szykują się podwyżki podatku od nieruchomości i cen biletów na przejazdy autobusami MZK. Powraca także opłata za pobyt dziecka w przedszkolu pow. 5 darmowych godzin. Prezydenta miasta w porannej rozmowie pytaliśmy również o sytuację w DPS "Dom Nauczyciela".