Gość Radia BIELSKO

Zapraszamy gości, żeby porozmawiać o rzeczach ważnych dla mieszkańców naszego regionu.

Dagmara Włoszek-Rabska, nominowana do "Złotej Maski"

2020-03-30

Gościem programu "Ale Kultura" była Dagmara Włoszek-Rabska, która została nominowana do nagrody "Złota Maska" za rolę Pchły w spektaklu „Pchła Szachrajka” w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

Witold Mazurkiewicz, Międzynarodowy Dzień Teatru

2020-03-27

Międzynarodowy Dzień Teatru w cieniu koronawirusa. Jakie emocje towarzyszą w tym dniu zespołowi Teatru Polskiego w Bielsku-Białej? Co specjalnego szykują dla swoich widzów? O tym w programie "Ale Kultura" rozmawiamy z dyrektorem bielskiej sceny Witoldem Mazurkiewiczem.

bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej

2020-03-25

Jak wyglądają teraz niedzielne msze? Czy kościół jest gotowy na Wielkanoc w cieniu koronawirusa? I czy zamierza poszerzyć ofertę online? O tym wszystkim rozmawiamy z biskupem diecezji bielsko-żywieckiej Romanem Pindlem.

Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza

2020-03-24

Idą o krok dalej niż Bielsko i zdecydowali się zamknąć nie tylko place zabaw, ale też parki, fontanny i tężnię. O poranku rozmowa z wójtem Jaworza Radosławem Ostałkiewiczem. Pytamy go także o inne zmiany i trwające w gminie inwestycje.

Małgorzata Malinowska - Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej

2020-03-23

Pandemia koronawirusa to także spory problem psychologiczny. W ostatnim tygodniu urywają się telefony w Podbeskidzkim Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. Ludzie dzwonią i proszą o pomoc, bo nie dają sobie rady z tą sytuacją. Odczuwają lęk, niepokój, a niektórzy nawet mają myśli samobójcze.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-03-20

Place zabaw, siłownie zewnętrzne i inne obiekty rekreacyjno-sportowe na terenie Bielska-Białej zostały zamknięte. Powód? Mimo zaleceń o pozostaniu w domu były oblegane. To tylko jeden z wielu tematów, o których rozmawiamy z prezydentem. Poruszamy też sprawy, o których informowaliście nas najczęściej telefonicznie czy przez Facebooka.

Andrzej Płonka, starosta powiatu bielskiego

2020-03-19

O zakupach nowego sprzętu do walki z koronawirusem, sytuacji w urzędzie i pomocy ze strony rządu rozmawiamy ze starostą powiatu bielskiego i prezesem zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzejem Płonką.

Anna Grygierek, burmistrz Strumienia

2020-03-18

Przez teren szkoły i przedszkola w Bąkowie oraz prywatne działki zaplanowano przebieg nowej linii kolejowej w gminie Strumień. To ma być szybka kolej, która połączy Chybie z Jastrzębiem. Jej budowa jest związana z ogromną inwestycją jaką planuje rząd czyli Centralnym Portem Komunikacyjnym. Realizacji tej inwestycji zgodnie z zaprezentowanymi planami sprzeciwiają się jednak mieszkańcy m. in. gminy Strumień. Dlaczego? Wyjaśnia w rozmowie burmistrz miasta Anna Grygierek.

Antoni Szlagor burmistrz Żywca

2020-03-17

Mieszkańcy z burmistrzem spotkać się już nie mogą. Kontakt z szefem miejskiego samorządu jest, ale telefoniczny. Tą drogą żywczanie powinni teraz składać skargi i wnioski. Na budynku urzędu miejskiego zamontowano domofon, z którego również mogą skorzystać ci, którzy chcą załatwić swoją sprawę w urzędzie. A po wejściu do ratusza petentom mierzona jest temperatura. Nadzwyczajne środki podjęto w związku z pandemią w Żywcu. Na ten temat rozmawiamy z burmistrzem Antonim Szlagorem.

Daniel Bonomi - pandemia koronawirusa we Włoszech

2020-03-16

Pandemia koronawirusa w Europie najmocniej dotknęła Włochy. Liczba zakażonych przekroczyła tam już 20 tys. osób, ponad 1,5 tys. chorych zmarło. W porannym programie spojrzeliśmy na Półwysep Apeniński razem z Włochem, który od kilku lat mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Jakie sygnały z rodzinnego kraju do niego docierają? Jakie ma rady dla mieszkańców regionu i ogólnie dla Polaków? O to pytaliśmy dziś Daniela Bonomi.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-03-13

Koronawirus jest tematem przewodnim rozmowy z prezydentem Bielska-Białej. Pytamy o funkcjonowanie urzędu, komunikacji miejskiej i szpitala.

Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica

0202-03-12

Rozpoczęły się prace przy urzędzie w Jasienicy. O tym rozmawiamy z wójtem Januszem. Pierzyną. Pytamy go także o to, czy gmina jest za budową spalarni śmieci w Bielsku-Białej, czy nie?

Iwona Purzycka, Grzegorz Madej, Muzuem Historyczne w Bielsku-Białej

2020-03-11

O planach kulturalnych i inwestycyjnych w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej rozmawiamy z dyrektor Iwoną Purzycką i historykiem dr. Grzegorzem Madejem.

Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna

2020-03-10

Trudno wyjechać z Cieszyna, zwłaszcza w godzinach szczytu, ulicą Bielską. U zbiegu Bielskiej i Wiślańskiej, już prawie 3 lata temu, utworzono tymczasowe rondo. Czy takie rozwiązanie się sprawdza? Z burmistrz Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz rozmawiamy także o finansowaniu opracowania koncepcji, projektu budowlanego, a także wykonania przebudowy newralgicznego skrzyżowania. Jak się okazuje, do inwestycji na drodze powiatowej dołoży się samorząd miejski.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-03-06

O planach rozbudowy ścieżek enduro, spotkaniach z mieszkańcami w sprawie budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów oraz ankietach które rozsyła urząd rozmawiamy z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim.

Paweł Aigner, reżyser "Cyrano de Bergerac"

2020-03-05

Na nowy spektakl zaprasza Teatr Polski w Bielsku-Białej. Komedię bohaterską w 5 aktach reżyseruje Paweł Aigner. Zapowiada się duża dawka humoru i rozrywka na najwyższym poziomie.

Artur Beniowski, wójt Bestwiny

2020-03-04

Rozbudują przedszkole w Kaniowie i utworzą klub dla najmłodszych dzieci. O tych planach rozmawiamy z wójtem Arturem Beniowskim.

Anna Barabasz, Anna Zięba - inicjatywa "Drzewa w Żywcu"

2020-03-03

Wraz z grupą ochotników wychodzą na ulice miasta by liczyć i mierzyć drzewa. Robią im też zdjęcia. Są wyposażone w centymetry, sznurki, mapki i aparaty fotograficzne. Chcą zinwentaryzowaź drzewa w Żywcu. Dlaczego? Jaki cel przyświeca żywczankom?

Anna Wasilewska, wójt Jeleśni

2020-03-02

12 lat budowy właśnie dobiega końca. Sieć kanalizacyjna w gminie Jeleśnia jest już prawie gotowa. Czy podłączeni do niej zostali mieszkańcy wszystkich sołectw? Gdzie jeszcze prowadzone są prace? O to m. in. pytamy wójt gminy Annę Wasilewską.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2020-02-28

Ruszyła strona internetowa poświęcona budowie instalacji termicznego przetwarzania odpadów. O co mieszkańcy pytają tam mieszkańcy? O tym w rozmowie z prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim.