Gość Radia BIELSKO

Zapraszamy gości, żeby porozmawiać o rzeczach ważnych dla mieszkańców naszego regionu.

Krzysztof Marek Bąk, prof. Uniwersytetu Śląskiego

2021-05-13

Kampus Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie istnieje już 50 lat! Z tej okazji w mieście nad Olzą zakopano kapsułę czasu, zasadzono lipę oraz otwarto altanę wzorowaną na cieszyńskiej rotundzie. O obchodach jubileuszu oraz o planach na najbliższe lata rozmawiamy z dziekanem cieszyńskiego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji prof. Krzysztofem Markiem Bąkiem.

Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny

2021-05-12

W ostatnich tygodniach w Pszczynie nasadzono bardzo wiele drzew. Licząc od początku roku ta liczba zbliża się do 1600, w przypadku krzewów to 1,5 tys. sztuk. Do akcji zazieleniania dołożyć można jeszcze edukację ekologiczną. W porannej rozmowie burmistrz zaprosił także na wydarzenia, które odbędą się w Pszczynie w najbliższy weekend.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca

2021-05-11

4 punkty szczepień powszechnych rozpoczęły działalność w powiecie żywieckim: w Lipowej, Węgierskiej Górce, Jeleśni i Łękawicy. Dodatkowy punkt zorganizowano w Szpitalu Żywiec. Czy w Żywcu będzie można się zaszczepić również w klubie Śrubka? Pytamy burmistrza Antoniego Szlagora

Sebastian Kufel, Straż Miejska w Bielsku-Białej

2021-05-10

Słyszeliście o kampanii "DOGadaj się ze mną"? Działania pod takim hasłem prowadzi Straż Miejska w Bielsku-Białej. Chodzi m.in. o to, by - szczególnie u najmłodszych - wyrobić nawyk sprzątania po swoim psie. O kampanii - i nie tylko - rozmawialiśmy z naszym porannym gościem. Dziś był nim Sebastian Kufel, kierownik referatu ds. ochrony środowiska i profilaktyki w bielskiej SM.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2021-05-07

W trakcie porannej rozmowy poruszyliśmy temat opóźnienia przy otwarciu górskich tras rowerowych. Naszego gościa pytaliśmy o to z czego wynikał tygodniowy poślizg? Prezydent miasta przedstawił także postęp prac przy rozbudowie ul. Cieszyńskiej. Dowiedzieliśmy się, że finisz prac - wyznaczony na koniec tego półrocza - jest podtrzymywany.

Marek Mielnik, dyrektor Oddziału Rejonowego PCK w Bielsku-Białej

2021-05-06

Czy pandemia w negatywny sposób wpłynęła na ilość oddawanej krwi? Kto może zostać krwiodawcą? Czy do oddania krwi trzeba specjalnie się przygotować i jakie odczucia towarzyszą osobie oddającej ten życiodajny płyn? Na te i kilka i klika innych pytań odpowie dzisiejszy gość Radia Bielsko.

Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński

2021-05-05

Punkt szczepień powszechnych otwarto w Skoczowie. Ile osób będzie w nim mogło się zaszczepić? Z Mieczysławem Szczurkiem, starostą cieszyńskim rozmawiamy również o procedurach bezpieczeństwa towarzyszących tegorocznym maturom oraz o realizowanych i planowanych przebudowach dróg powiatowych.

Tomasz Bujok, burmistrz Wisły

2021-05-04

Co o planie odmrażania polskiej gospodarki sądzi burmistrz Wisły? Jakie są straty wiślańskich przedsiębiorstw spowodowane pandemią i jakie pomysły na przyciągnięcie turystów do miasta mają tamtejsi samorządowcy? Rozmawiamy z burmistrzem Tomaszem Bujokiem.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2021-04-30

W rozmowie z prezydentem poruszymy temat punktu szczepień powszechnych, a konkretnie ograniczeń w jego pracy wynikających z niedostatecznych dostaw szczepionek. Będzie też o dwóch miejskich inwestycjach i sposobie na czystsze powietrze.

Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica

2021-04-29

W gminie niebawem ruszy punkt szczepień masowych. W planach jest wyszczepienie około 200 osób dziennie. Poza tym poruszamy temat inwestycji drogowych, w tym remontu starej drogi do Cieszyna, czy przebudowy węzła komunikacyjnego w sercu Jasienicy. Zapraszamy!

Andrzej Płonka, starosta bielski

2021-04-28

W Czechowicach-Dziedzicach, Kozach i Jasienicy zostaną zorganizowane punkty szczepień powszechnych w powiecie bielskim. Czy znana jest już dokładna lokalizacja tych punktów i czy wiadomo kiedy rozpoczną działalność? Rozmawiamy również o budzącej emocje wśród mieszkańców inwestycji - maszcie telefonii komórkowej, który ma powstać w Rudzicy.

Antoni Szlagor burmistrz Żywca

2021-04-27

Żywiec można oglądać dzięki ustawionej na Średnim Grojcu kamerce internetowej. Wkrótce rozpocznie się wyczekiwana przebudowa drogi Żywiec – Kobiernice. Kiedy w mieście będą kursować autobusy elektryczne? Rozmawiamy z burmistrzem Antonim Szlagorem.

Sławomir Łyczko - Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt

2021-04-26

Podloty to ptaki, które opuściły gniazdo, ale nie potrafią jeszcze dobrze latać. Rodzice karmią je poza gniazdem. Niestety, często są zabierane przez ludzi, biorących je za pisklęta, które potrzebują pomocy i przynoszone do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt. Często zdarza się również, że podloty padają ofiarą… kotów.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2021-04-23

Prezydenta miasta pytaliśmy o to, jak przebiega proces szczepień w pierwszym w woj. śląskim Punkcie Szczepień Powszechnych. Pojawił się także temat, który interesuje rodziców małych bielszczan: ile w tym roku potrwa wakacyjna przerwa w przedszkolach?

Jacek Kaliński, wójt gminy Kozy

2021-04-22

Kozy są jedną z trzech gmin w powiecie bielskim, w których zostaną zorganizowane punkty szczepień powszechnych. Ciekawostkę stanowi fakt, że ten koziański będzie punktem typu drive thru! Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na ten temat.

Paweł Zemanek, wójt gminy Porąbka

2021-04-21

W gminie Porąbka staną kolejne ogromne plastry miodu na plastikowe nakrętki. W których lokalizacjach dokładnie? O tym m.in. mówił na naszej antenie wójt gminy. Wczoraj podpisano umowę na zbiórkę olejów odpadowych. To oznacza, że w najbliższym czasie w przestrzeni gminy pojawią się pojemniki, do których będzie można wlać np. olej, który pozostał mieszkańcom po smażeniu.

Bożena i Bogusław Chorąży, Cezary Namirski z Muzeum Historycznego

2021-04-20

Późnośredniowieczny denar Ludwika Jagiellończyka, denar gdański Zygmunta Starego, złoty pierścionek z przełomu XVI i XVII wieku. To artefakty wydobywane z ziemi przy okazji remontu otoczenia bielskiego zamku. Co się potem z nimi dzieje? To m.in. temat dzisiejszej rozmowy z archeologami z bielskiego zamku.

Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic

2021-04-19

Gdzie powstanie punkt szczepień powszechnych? Czy Pomnik Braterstwa Broni zostanie usunięty z centrum miasta? Pytamy burmistrza Czechowic-Dziedzic Mariana Błachuta. Z samorządowcem porozmawiamy również o budzącej emocje inwestycji – budowie Parku Szwajcarska Dolina.

Janusz Okrzesik, przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej

2021-04-16

Z porannym gościem rozmawialiśmy dzisiaj o raporcie dot. bezpieczeństwa sanitarnego, który będzie przedstawiany na najbliższej sesji miejskiej. To sprawozdanie za ubiegły rok. Pojawił się także temat związany ze zmianami w harmonogramie budżetu obywatelskiego.

Grażyna Chorąży i Urszula Cichoń, hospicjum w Bielsku-Białej

2021-04-15

W szpitalach brakuje wolnych łóżek, natomiast w Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej pacjentów jest mniej niż przed wybuchem pandemii. Jakiego są powody takiego stanu rzeczy? Rozmawiamy z dyr. hospicjum Urszulą Cichoń oraz prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które prowadzi bielską placówkę, Grażyną Chorąży.