Gość Radia BIELSKO

Zapraszamy gości, żeby porozmawiać o rzeczach ważnych dla mieszkańców naszego regionu.

Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej

2021-10-22

Trwają konsultacje dot. zmian w strefie płatnego parkowania. Wiceprezydenta miasta pytaliśmy o pierwsze komentarze jakie w tym zakresie spływają do urzędu. W trakcie porannej rozmowy pojawił się także temat związany z budową bloku w ramach TBS-u oraz innej innej inicjatywy budownictwa społecznego.

Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku

2021-10-21

U progu sezonu zimowego poruszymy m.in. temat korków tworzących się zimą w tym mieście oraz związaną z tym budowę centrum przesiadkowego.

Paweł Mizera, Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach

2021-10-20

Centrum Edukacji Ekologicznej działa w Czechowicach-Dziedzicach. Czym się zajmuje? Czy można w nim zwiedzać ekspozycje, tak jak w Skoczowie? W jaki sposób prowadzi ekologiczną edukację? Wszystko wyjaśnia kierownik centrum Paweł Mizera.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca

2021-10-19

Do klientów żywieckiego Ekotermu dotarł list wyjaśniający podwyżkę cen za energię. Naszego dzisiejszego gościa pytamy czy podwyżki to naprawdę konieczność? Burmistrz odpowie też m.in. na pytanie dotyczące terminów przyłączenia do sieci gazowej.

Grzegorz Pacek, fundacja z BB na UJ

2021-10-18

Wręczono pierwsze trzy stypendia w ramach fundacji z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński. Naszym porannym gościem był Grzegorz Pacek, który fundację założył. Opowiadał o krokach jakie w tym kierunku trzeba było wykonać oraz o kwestiach formalnych, w kierunku uzyskania stypendium.

Janusz Okrzesik, przewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-Białej

2021-10-15

W porządku obrad najbliższej sesji jest głosowanie nad apelem dot. sprzeciwu ws. planów likwidacji Beskidzkiej Izby Rzemiosła jako samodzielnego podmiotu. I ta kwestia była poruszana w rozmowie z naszym porannym gościem. Apel odnosi się do projektu ustawy, która zakłada redukcję izb rzemieślniczych w całym kraju.

Andrzej Bubnicki, zastępca burmistrza Skoczowa

2021-10-14

Nowe przedszkole budowane jest w Skoczowie, przy ul. Południowej. Ma to być prawdziwa perełka wśród przedszkoli na Śląsku Cieszyńskim. Z kolei z centrum miasta znika właśnie ostatnie betonowe boisko. Powstaje zaś obiekt nowoczesny, z którego będzie można korzystać również zimą! Szczegóły w rozmowie z zastępcą burmistrza Skoczowa Andrzejem Bubnickim.

Sebastian Michałowski, Mateusz Duchna

2021-10-14

W całej Polsce są tylko dwie takie profesjonalne drużyny, kolejna ma powstać w Bielsku-Białej. Sebastian Michałowski i Mateusz Duchna tworzą fundację, by docelowo stworzyć zespoły, które grać będą w blind football. To odmiana futsalu dla graczy niewidomych i niedowidzących.

Łukasz Gieruszczak, Muzeum w Kętach

2021-10-12

Na początku listopada do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wróci pięć bardzo cennych zabytków. Gdzie znajdują się obecnie? Łukasz Gieruszczak, dyrektor placówki, opowie też o odświeżonej ekspozycji stałej, którą od pewnego czasu można oglądać w muzeum.

Piotr Szymura, Rekord Bielsko-Biała

2021-10-11

Już we wtorek spotkanie mistrzów. Bielski Rekord czyli mistrz Polski w futsalu podejmie najlepszą drużynę piłkarskiej ekstraklasy zeszłego sezonu Legię Warszawa. A to będzie tylko przygrywka do walki w futsalowej Lidze Mistrzów. O czekającej piłkarzy Rekordu rywalizacji porozmawiamy z dyr. sportowym klubu Piotrem Szymurą.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2021-10-08

W porannej rozmowie szefa bielskiego samorządu pytaliśmy o trwające, dwie inwestycje drogowe. Poza tym pojawił się temat przebudowy Pl. Wojska Polskiego, który ruszy lada dzień i potrwa do września 2022 roku.

Karolina Ciengiel, Szkoła Cieszy-n

2021-10-07

W Cieszynie postał ruch na rzecz pozytywnych zmian w szkole. Nazywa się Szkoła Cieszy-n. A o jakie pozytywne zmiany chodzi? Mówi inicjatorka ruchu, która - jak sama mówi - „wsadziła kij w mrowisko” Karolinę Ciengiel.

Prof. Andrzej Bochenek, kardiochirurg

2021-10-06

Minęło 20 lat od stworzenia w Polsce sieci Polsko-Amerykańskich Kliniki Serca. Ośrodek w Ustroniu był tym pierwszym i od niego wszystko się zaczęło. Jak w tym czasie ewoluowała kardiologia oraz kardiochirurgia? Jak wygląda współpraca PAKS z publiczną ochroną zdrowia? O to pytaliśmy naszego porannego gościa, wybitnego kardiochirurga prof. Andrzeja Bochenka - współtwórcę PAKS.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca

2021-10-05

W Żywcu myślą o drogach, strażakach-ochotnikach, ekologii, a także ciekawej ofercie na wolny czas. O tym wszystkim rozmawiamy z burmistrzem Antonim Szlagorem.

Elżbieta Rosińska, Rada Seniorów w Bielsku-Białej

2021-10-04

Od 4 do 10 października potrwają w tym roku Dni Seniora w Bielsku-Białej. Jakie propozycje programowe przygotowano na całotygodniowe świętowanie? To m.in. zajęcia z nordic walking, wykład historyczny, czy koncert oraz spektakl. Szerzej o poszczególnych punktach opowiedziała nam przewodnicząca Rady Seniorów.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej

2021-10-01

W trakcie porannej rozmowy prezydent miasta opowiedział nam o "bielskim wieczorze" w Rzymie. Delegacja z tutejszego magistratu pojechała do Włoch, gdzie wzięła udział w obchodach 30. rocznicy Trójkąta Weimarskiego. Autorską kolekcję zaprezentowała bielska projektantka, a koncert dali panowie z The ThreeX.

Festiwal Poezji Słowiańskiej, Ryszard Grajek

2021-09-30

Przed nami 9. Festiwal Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2021. Wydarzenie zostanie zorganizowane jednak nie tylko w Czechowicach, ale także w Bielsku-Białej. W trakcie festiwalu prezentowana będzie twórczość klasyków, jak również współczesnych poetów. Wszystko rozpocznie się w niedzielę i potrwa do wtorku. W jakich miejscach będzie można, w tym roku, z poetami się spotkać? O tym opowie organizator Festiwalu Poezji Słowiańskiej Ryszard Grajek.

Janusz Legoń - Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic"

2021-09-28

Od 30 września do 10 października w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic". W programie nie tylko spektakle teatralne, ale także wystawa poezji konkretnej i kaligramów, czy wspólne czytanie bajek. To będzie 30. edycja tego Festiwalu.

Dawid Błoński, Stajnia Miejska - Mini Zoo w Żywcu

2020-09-29

Mieszkańcy traktują wybiegi dla zwierząt mieszkających w Mini Zoo w Żywcu jak… kompostownik. Wyrzucają resztki jedzenia, często zepsutego, które zwierzakom po prostu szkodzi. Na ogrodzeniu popularnej żywieckiej placówki umieszczono już dawno tabliczki z jasnym komunikatem: „bezwzględny zakaz karmienia zwierząt”. Zakaz jest jednak ignorowany. Więcej na ten temat w rozmowie z kierownikiem Mini Zoo Dawidem Błońskim

Aleksandra Pustelnik, Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne

2021-09-27

Powstał ogród sensoryczny, trwają prace w parku, wyremontowane zostały łazienki. Dużo dzieje się w Zameczku czyli ośrodku dla dzieci i młodzieży z głębokimi upośledzeniami w Rudołtowicach. W miniony weekend specjalnie dla tej placówki zorganizowano kolejny bieg charytatywny w Jankowicach. O Zameczku i jego podopiecznych opowiada zastępca dyrektora Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego Aleksandra Pustelnik.