powiat bielski

Kozy będą miały Straż Gminną? Wójt potwierdza pierwsze przymiarki

today01.06.2026 14:52

Tło
share close

Gmina Kozy rozważa powołanie własnej straży gminnej. Wójt Jacek Kaliński potwierdził, że władze już wystąpiły o niezbędną opinię do Komendy Wojewódzkiej Policji.

Opinia policyjna pierwszym krokiem

Wniosek do Komendanta Wojewódzkiego Policji w sprawie powołania straży już trafił do odpowiednich organów. Wójt Jacek Kaliński zapowiedział, że po uzyskaniu opinii temat trafi pod obrady rady gminy. Radni mają otrzymać konkretne propozycje dotyczące zakresu działania jednostki, szacunkowych kosztów jej utrzymania oraz lokalizacji siedziby.

Po sesji absolutoryjnej czas na rozmowy

Wójt Kaliński wskazał, że szczegółowe dyskusje z radnymi planowane są po sesji absolutoryjnej, która odbędzie się w czerwcu. Jak podkreślił, żadna decyzja nie jest jeszcze przesądzona.
— Nikt tutaj się nie upiera, że ma być tak, a nie inaczej. Rozważymy wszystkie za i przeciw — powiedział wójt Jacek Kaliński.
Kaliński zaznaczył też, że temat straży pojawia się coraz częściej podczas jesiennych spotkań z mieszkańcami. Głównym powodem są kwestie ekologiczne – mieszkańcy oczekują skutecznych interwencji wobec osób spalających odpady i zatruwających środowisko.

  • cover play_arrow

    Kozy będą miały Straż Gminną? Wójt potwierdza pierwsze przymiarki Robert Fraś

Nie tylko mandaty za parkowanie

Wójt zwrócił uwagę, że straż gminna dysponuje szerokim zakresem kompetencji. Według Kalińskiego priorytetem powinny być działania porządkowe, bezpieczeństwo i profilaktyka, a nie samo nakładanie mandatów.
Jako jeden z konkretnych argumentów za powołaniem jednostki wójt wskazał egzekwowanie uchwały krajobrazowej, do której Rada Gminy Kozy chciałaby w przyszłości przystąpić. Kaliński odniósł się też do rosnącego problemu dzikich zwierząt i innych sytuacji, w których gmina nie ma dziś skutecznych narzędzi do działania.
— Taki stereotyp opresyjnej straży jest niepotrzebny. Myślę, że rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej — dodał wójt Kaliński.

Autor: Zdjęcie autora Robert Fraś
[email protected]