Listeners:
Top listeners:
play_arrow
Radio BIELSKO Przeboje non-stop
play_arrow
Radio EXPRESS FM Prawdziwa Lokalna Stacja
play_arrow
Radio DISCO Zawsze w rytmie!
play_arrow
Radio MEGA Mega Przeboje!
play_arrow
Radio NUTA Same dobre nuty!
W Bielsku-Białej odbyły się miejskie obchody 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po oficjalnych uroczystościach mieszkańców czeka jeszcze koncert w Bielskim Centrum Kultury.
Ustawa Rządowa została uchwalona 3 maja 1791 roku. Regulowała system prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przyjmuje się, że była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej.
Bielskie obchody rozpoczęła msza w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Opatrzności Bożej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli pod ratusz, gdzie pod pomnikiem Konfederatów Barskich złożono wiązanki kwiatów.
Kolejnym punktem programu był plac Wojska Polskiego. Tam, przy dźwiękach hymnu, wciągnięto flagę na maszt i wygłoszono przemówienia. Wśród zabierających głos był prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski.
Prezydent przypomniał, że Konstytucja wprowadziła Polskę na drogę demokracji. Jednocześnie była też reakcją na pogarszającą się sytuację międzynarodową i wewnętrzną ówczesnej Polski.
– Mówiąc wprost, Konstytucja 3 Maja była próbą wyprowadzenia naszego kraju z kryzysu. Próbą, która niestety zakończyła się fiaskiem. W 1793 roku przeprowadzony został drugi rozbiór Polski, a 2 lata później nasz kraj całkowicie zniknął z mapy Europy – mówił.
Pod 123 latach niewoli Konstytucja była źródłem siły i nadziei dla dążeń niepodległościowych.
– Jednocześnie historia tego przełomowego dokumentu stała się dla Polaków przestrogą. Ostrzegała, że wolność i suwerenność nigdy nie są dane raz na zawsze, a najbardziej nawet ambitne plany mogą w jednej chwili zostać obrócone w niwecz. Musimy pamiętać o słowach Cypriana Kamila Norwida, który napisał, że Ojczyzna to wielki, wielki zbiorowy obowiązek – podkreślał.
Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada Kompanii Honorowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oraz koncert Bielskiej Orkiestry Dętej Formacji Wojskowej.
To jednak nie koniec świętowania. Wieczorem odbędzie się druga część uroczystości – koncert w Bielskim Centrum Kultury. Początek o godzinie 18:00.
Wydarzenie będzie nawiązywało do innej ważnej rocznicy – 75-lecia połączenia Bielska i Białej w jedno miasto. Gospodarzem koncertu „Bielsko i Biała – 75 lat razem” będzie Jacek Kachel, dziennikarz, historyk i autor książek dotyczących historii Bielska-Białej. Jego opowieść o połączeniu miast zostanie wzbogacona projekcją zdjęć oraz archiwalnych materiałów.
O część muzyczną zadba Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha, prezentując największe polskie przeboje lat 50. minionego wieku. Orkiestrze będą towarzyszyć soliści: Magdalena Zawartko, Karolina Leszko, Marcin Jajkiewicz i Jacek Kotlarski. Gościem specjalnym wieczoru będzie Dorota Miśkiewicz.
Autor:
Beata Stekla
[email protected]
Zadzwoń do nas, wybierz jedną z dwóch muzycznych propozycji i pozdrów bliskich na żywo w Radiu BIELSKO.
close
Copyright Radio BIELSKO