Bielsko-Biała

Benefis Mirosława Bochenka w Książnicy Beskidzkiej. Poeta świętuje 50 lat twórczości

today12.03.2026 11:29

Tło
share close

Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej zaprasza na benefis poety i autora tekstów piosenek Mirosława Bochenka. Wydarzenie odbędzie się 19 marca 2026 roku o godzinie 17.30. Spotkanie organizowane jest w ramach programu Bielsko-Biała – Polska Stolica Kultury 2026 oraz cyklu „Echa miasta” i nawiązuje do obchodzonego Światowego Dnia Poezji.

Naszym gościem była Katarzyna Ruchała, dyrektor Książnicy Beskidzkiej, która opowiedziała o szczegółach wydarzenia.

50 lat pracy twórczej

Benefis będzie okazją do podsumowania pięćdziesięciu lat działalności artystycznej Mirosława Bochenka. Jak podkreśliła Katarzyna Ruchała, twórca znany jest nie tylko jako poeta, ale również autor tekstów piosenek.

– To będzie wieczór celebracji pięknego słowa i drogi twórczej, która łączy literaturę ze sceną muzyczną – przekazała dyrektor Książnicy Beskidzkiej.

Mirosław Bochenek jest autorem tekstów do znanych utworów, między innymi „Outsider” oraz „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj”, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki.

Wspomnienia i muzyczne interpretacje

Program wydarzenia obejmie rozmowę z poetą o jego drodze twórczej oraz wspomnienia związane z powstawaniem utworów. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną także muzyczne interpretacje jego tekstów.

Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi Sebastian Riedel, Janusz Kohut oraz Tomasz Lewandowski.

Publikacja i prezentacja twórczości

Wydarzeniu towarzyszyć będzie specjalna publikacja poświęcona Mirosławowi Bochenkowi i jego dorobkowi poetyckiemu. W książce znajdą się wybrane utwory z pięćdziesięciu lat pracy twórczej autora.

Podczas benefisu zaplanowano także multimedialną prezentację twórczości oraz pokaz materiałów wspomnieniowych poświęconych artyście.

Obowiązują zgłoszenia

Benefis odbędzie się 19 marca o godzinie 17.30 w Książnicy Beskidzkiej. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy zachęcają do wcześniejszego zgłoszenia udziału.

  • cover play_arrow

    Benefis Mirosława Bochenka w Książnicy Beskidzkiej. Poeta świętuje 50 lat twórczości Robert Fraś

Autor: Zdjęcie autora Robert Fraś
[email protected]