powiat oświęcimski

Wyglądał młodo i nie miał dowodu. Sprzedawczyni była nieugięta

today06.11.2025 12:28

Tło
share close

Policjanci chwalą stanowcze zachowanie sprzedawczyni, która odmówiła klientowi bez dowodu sprzedaży alkoholu. 

Wczoraj tuż przed godziną 23:00 z operatorem numeru alarmowego 112 skontaktował się klient jednego z oświęcimskich sklepów skarżąc się, że ekspedientka nie chce sprzedać mu wspomnianego alkoholu.

Na miejscu mundurowi zastali zgłaszającego 20-latka z Oświęcimia oraz 47-letnią ekspedientkę. W trakcie rozmowy ze stronami konfliktu mundurowi ustalili, że klient żądał sprzedaży alkoholu okazując jedynie zdjęcie z dowodu osobistego, znajdujące się w smartfonie. Ekspedientka natomiast odmawiała sprzedaży, ponieważ mężczyzna nie okazał dokumentu tożsamości, a jego wygląd mógł świadczyć, że ma mniej niż 18 lat.

Policjanci przekazali mężczyźnie, że kobieta postąpiła zgodnie z obowiązującym prawem, gdyż na podstawie samego zdjęcia z dowodu nie da się określić wieku. 20-latek opuścił sklep bez alkoholu, a mundurowi dziękują 47-latce za stanowcza postawę.

Zakaz sprzedaży alkoholu

Sprzedaż alkoholu jest zakazana osobom poniżej 18 roku życia. Aby upewnić się, że klient ma co najmniej 18 lat, sprzedawca ma obowiązek poprosić o okazanie dokumentu tożsamości. W przypadku osoby nieposiadającej przy sobie dokumentu tożsamości, sprzedawca ma obowiązek odmówić sprzedaży alkoholu.

Ponadto sprzedawca ma obowiązek odmówić sprzedaży osobom nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw, a także gdy klient zachowuje się w sposób agresywny, zakłóca porządek lub zagraża pracownikowi lub innym klientom.

Konsekwencje karne za sprzedaż alkoholu osobie niepełnoletniej

Za sprzedaż alkoholu osobie poniżej 18. roku życia grożą poważne konsekwencje karne, w tym grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Konsekwencje może ponieść również przedsiębiorca, poprzez utratę zezwolenia na sprzedaż alkoholu lub zakaz prowadzenia działalności związanej ze sprzedażą alkoholu.

 

Autor: Beata Stekla