Siatkówka

Orlen w BKS Bostik ZGO – co zmieni w bielskiej siatkówce?

today02.10.2025 18:31

Tło
share close

BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała ma nowego strategicznego partnera – koncern Orlen. To ważny krok dla klubu, który od lat stara się utrzymywać stabilną pozycję w Tauron Lidze. Nowe wsparcie finansowe i wizerunkowe nie oznacza od razu walki o mistrzostwo, ale daje drużynie solidniejsze fundamenty do dalszego rozwoju i rywalizacji z krajową czołówką.

Nowy sponsor, nowe możliwości – ale to nie finansowa rewolucja

Do grona strategicznych partnerów BKS Bostik ZGO dołącza Orlen – największy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowej, od lat będący jednym z kluczowych sponsorów polskiego sportu. To ruch, który dla klubu oznacza nie tylko dodatkowe wsparcie finansowe, ale przede wszystkim prestiż związany z obecnością jednej z największych marek w Polsce.

Swojej radości z nawiązania tej współpracy nie ukrywa Prezes klubu – Aleksandra Jagieło:

  • cover play_arrow

    Orlen w BKS Bostik ZGO – co zmieni w bielskiej siatkówce? Sebastian Snaczke

Jednocześnie możemy uspokoić wszystkich tych kibiców, którzy po przeczytaniu informacji o zaangażowaniu w firmy Orlen w klub z Bielsku-Białej, wyobrazili sobie wodospad petrozłotówek płynących pod Dębowiec i rychłe zdominowanie przez nasze siatkarki zmagań w Tauron Lidze. Orlen dołącza do mozolnie budowanej przez Panią Prezes siatki sponsorów. Zajmuje w niej wysokie miejsce – sponsora strategicznego. To jednak wciąż nie są środki, które pozwolą na sprowadzanie do Bielska najlepszych siatkarek świata. To raczej zapewnienie klubowi stabilności finansowej, zwiększenie możliwości, choćby w kontekście przedłużania umów z wyróżniającymi się zawodniczkami. Tak by coraz rzadziej zdarzały się sytuacje, gdy wypromowane w BKS siatkarki decydują się na inne kluby. Ten problem spotkał zespół trenera Bartłomieja Piekarczyka choćby tego lata, o czym więcej przeczytasz tutaj: BKS Bostik Bielsko-Biała – co przyniesie nowy sezon?

 

Umowa do końca sezonu – czy będzie kontynuacja?

Podpisana współpraca z Orlenem obowiązuje na obecny sezon Tauron Ligi – do 31 lipca 2026 roku. Jak wyjaśnia Prezes klubu, w dzisiejszych czasach to raczej standard, trudno znaleźć sponsora, który z entuzjazmem wiąże się umową na dłuższy czas:

  • cover play_arrow

    Orlen w BKS Bostik ZGO – co zmieni w bielskiej siatkówce? Sebastian Snaczke

Pozostaje życzyć Prezes Jagieło, by za rok cieszyć mogła się z przedłużenia tego porozumienia, być może na jeszcze lepszych warunkach. BKS Bostik ZGO od lat buduje swoją markę w oparciu o długofalowe relacje i nie raz udowodnił, że może być bardzo dobrym partnerem dla biznesu. W ostatnich latach szczególnie ważną rolę odegrała firma Bostik, której wsparcie pozwoliło klubowi na utrzymanie się w Tauron Lidze i spokojne planowanie budżetu. Od lat jednym z najważniejszych sponsorów pozostaje też bielska firma Hydro ZNPHS, wykraczająca swoim zaangażowaniem daleko poza standardową relację biznesową.

Orlen i nowa filozofia sponsoringu

Nasz największy, krajowy koncern od pewnego czasu zmienia podejście do wspierania sportu. Obok reprezentacji i globalnych projektów coraz częściej inwestuje w kluby o dużym znaczeniu lokalnym, które oprócz rywalizacji ligowej prowadzą szerokie działania w regionie.  To także spory skręt w stronę zaangażowania w sport dzieci i młodzieży, choćby za sprawą programu „Sportowy Orlen”. Jednym z beneficjentów programu jest wyróżniający się skalą swoich działań w naszym regionie Klub Sportowy „Bystra”, a efektem tej współpracy była choćby niedawna eskorta dzieci na meczu Reprezentacji Polski z Finlandią, o czym więcej przeczytasz tutaj: Beskidzka eskorta na meczu Polska – Finlandia w Chorzowie)

Orlen pojawił się w Bielsku-Białej, a to ogromny sygnał zaufania i prestiżu. Trzeba jednak pamiętać, że Spółki Skarbu Państwa mają swoją specyfikę. Przeszłość pokazała, że decyzje o sponsoringu mogą czasem zależeć nie tylko od oceny sportowej czy marketingowej, ale również od bieżącej sytuacji gospodarczej i politycznej.  

Autor: Sebastian Snaczke