powiat cieszyński

Gdy trzeba zastąpić dom. Będą pieniądze na wsparcie rodzin

today09.04.2025 16:05

Tło
share close

Ponad dwa miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej trafi do powiatu cieszyńskiego na działania wspierające rodzicielstwo zastępcze. Projekt „Nasze zadanie – pomaganie” ruszy jeszcze w tym półroczu i potrwa do końca października 2027 roku.

Z unijnych środków sfinansowana zostanie promocja rodzin zastępczych i działania edukacyjne skierowane do mieszkańców. W planie są spotkania w gminach, film promocyjny, podcasty i pikniki tematyczne. Część pieniędzy pokryje także specjalistyczne wizyty lekarskie dla dzieci, które często trafiają do nowych rodzin z problemami zdrowotnymi. W projekcie przewidziano również wsparcie psychologiczne, szkolenia, poradnictwo i pomoc w usamodzielnianiu się wychowanków.

 
Obecnie w powiecie działa 191 rodzin zastępczych, w tym 15 zawodowych i 3 rodzinne domy dziecka. W pieczy przebywa 392 dzieci. Jak podkreśla Agnieszka Baszczyńska – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie, celem projektu jest także zachęcenie nowych osób do stworzenia rodzin zastępczych. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej PCPR i na profilu facebookowym instytucji,
a także w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie przy ul. Bobreckiej 2.
Nr tel. 33 47 77 200 lub 33 47 77 313 lub 33 47 77 120.
 
 

Napisane przez: Ewelina Kroczek