Wstęga przecięta, samochody przekazane
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Wstęga przecięta, samochody przekazane

Nowa remiza OSP Łazy w gminie Jasienica została oficjalnie otwarta. Wstęgę przecięto wczoraj. Uroczystość połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.Budowa strażnicy rozpoczęła się wiosną 2022 roku, na działce obok kościoła. Budynek łączy w sobie dwie funkcje. Parter został przeznaczony dla strażaków. Ulokowano tam garaż z dwoma miejscami i potrzebne druhom zaplecze. Z kolei na piętrze znajduje się przestronna sala, również z potrzebnym zapleczem, która posłuży mieszkańcom jako miejsce różnorodnych spotkań. Budynek posiada windę, to z myślą o niepełnosprawnych użytkownikach. Inwestycja kosztowała 6,1 miliona złotych.

Wójt gminy Janusz Pierzyna wspomina, że dyskusje nad wyborem miejsca pod budowę remizy zajęły dwa lata. Posłuchaj

Gmina zadbała też o modernizację drogi do strażnicy - od skrzyżowania ulicy Kościelnej z drogą powiatową Jasienica-Wieszczęta. Koszt prac wyniósł blisko 380 tysięcy złotych.

Przy okazji wczorajszych uroczystości nastąpiło przekazanie wozów na podział bojowych jednostek w Łazach (scania z 2009 roku) i Roztropicach (nowy renault). 

Scania wcześniej służyła w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Ustroniu. Na wyposażeniu ma zbiornik o pojemności 5 tysięcy litrów, zbiornik na pianę o pojemności 900 litrów, działko wodne na dachu i autopompę o wydajności 3,2 tysiąca litrów na minutę i wciągarkę. W zamian gmina przekazała 300 tysięcy złotych jako dofinansowanie do zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

Renault to średni samochód ratowniczo-gaśniczy o napędzie 4x4. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 3 tysiące litrów, zbiornik na środek pianotwórczy pomieści 300 litrów. Wóz kosztował nieco ponad 1,1 miliona złotych. Złożyły się na niego gmina, województwo, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: