Wiadomo jak będzie wyglądać Banialuka
Beata SteklaBeata Stekla

Wiadomo jak będzie wyglądać Banialuka

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka przy ulicy Broniewskiego w Bielsku-Białej został rozstrzygnięty. Wizualizacja zwycięskiej propozycji prezentuje się świetnie.Zgodnie z wytycznymi organizatorów - miasto oraz bielski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich - koncepcja miała obejmować sąsiadujący z teatrem oddział Książnicy Beskidzkiej oraz uwzględniać garaż na sto samochodów i zachowanie funkcji targowej tego miejsca. 

Na konkurs wpłynęły 33 prace. Jury uznało za najlepszą propozycję zespołu projektowego P2PA z Wrocławia. Zespół ten otrzymał 50 tysięcy złotych nagrody oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. 

- W efekcie dwudniowych analiz i dyskusji, jednogłośnie wybrano pracę, która na pierwszy rzut oka nie będzie postrzegana jako fajerwerkowa czy pocztówkowa, ale jest to bezpieczna, ponadczasowa i odporna na krytykę architektura, której ukrytą, a najważniejszą zaletą, jest czytelność układu powiązań i wewnętrzna funkcjonalność dostosowana do specyfiki instytucji, które będą użytkowały przestrzeń - Teatru Lalek Banialuka oraz Książnicy Beskidzkiej - napisano w werdykcie jury.

Druga nagroda w postaci 40 tysięcy złotych trafi do zespołu projektowego Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, trzecia - 30 tysięcy - do zespołu Plus3-Architekci z Warszawy. 

Pokonkursową wystawę zaplanowano na 24 czerwca. Wtedy też odbędzie się wręczenie nagród. Miejsce, w którym to nastąpi ma zostać podane do wiadomości nieco później. Nowa siedziba Banialuki ma powstać do 2029 roku i kosztować 100 milionów złotych. 

 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: