W autobusie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących
Radio BIELSKO / fot. archiwum
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

W autobusie tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących

W tej sprawie odebraliśmy od Was dziesiątki telefonów. Co robić, gdy autobusem podróżuje więcej osób niż powinno? Wprowadzone w ubiegłym tygodniu regulacje przewidują, że maksymalną liczbę pasażerów wyznacza połowa miejsc siedzących dostępna w pojeździe.Zdarzają się telefony na policję i kłótnie. Od ubiegłego tygodnia autobusami podróżować może maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących. Chodzi o to, by zachować bezpieczną odległość. Mieszkańcy regionu boją się zakażenia, ale boją się także, że przez środki ostrożności spóźnią się do pracy. Dzwonił do nas w tej sprawie m.in. mieszkaniec Bielska-Białej. Posłuchaj.

Liczba 15 w relacji naszego słuchacza pojawiła się nie bez powodu, bo to połowa miejsc siedzących w standardowym autobusie komunikacji miejskiej. Jedynie przegubowe mają 40, dlatego nimi teraz podróżować może maksymalnie 20 pasażerów.

Odpowiedzi na pytania uzyskaliśmy w wydziale komunikacji bielskiego ratusza, co oznacza, że schemat praktykowany jest przez tutejszy MZK. Gdy kursem zainteresowanych jest więcej pasażerów niż przewidują to przepisy, kierowca powinien zadzwonić do dyspozytora i ściągnąć na tę linię dodatkowy autobus, tzw. kurs bis. MZK obserwuje teraz obłożenie i stara się dostosować do tego siatkę połączeń. W niektórych rejonach kursy będą obcięte, w inne wyjeżdżać będą na tę samą linię - dwa autobusy. Stąd po raz kolejny sugestia, by przed wyjściem z domu spojrzeć w rozkład jazdy, bo ten się zmienia i tak będzie także w kwietniu.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: