Szkody górnicze. Wszystko jest zalewane
fot. archiwum OSP Brzeszcze
Robert FraśRobert Fraś

Szkody górnicze. Wszystko jest zalewane

Skutki szkód górniczych w Brzeszczach są coraz większe. - Jeszcze nigdy nie było w użyciu tyle pomp, wszystko jest zalewane - to głosy mieszkańców. Czy kopalnia ma plany zabezpieczenia terenu?Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Brzeszczach, radna Helena Moś zwróciła uwagę na istotny problem dotyczący działalności tamtejszej kopalni węgla kamiennego. Dopytywała o obniżanie terenu i kwestię jego zabezpieczenia na „Nazieleńcach”. Dodała, że mieszkańcy odczuwają skutki szkód górniczych. Posłuchaj
Są spore obawy dotyczące obniżania się gruntu w przyszłości. W ciągu dwóch miesięcy tereny opadły w niektórych miejscach o 20 centymetrów.
Będący na sesji geolog Adam Wójcik przekazał, że problem z nadmierną ilością wody wiąże się z przepustami. Posłuchaj
W listopadzie odbyły się rozmowy na ten temat. Dyskutowali przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Urzędu Gminy w Brzeszczach. Nie pojawił się nikt z Zakładu Górniczego Brzeszcze. Jak przekazuje nam radny Łukasz Korczyk, rozwiązaniem jest przebudowa przepompowni P4 mającej pomóc w odwodnieniu terenu. Posłuchaj
W przyszłości ma być ogłoszony przetarg dotyczący projektu inwestycji. - Nie możemy tego terenu zostawić. Tak długo będziemy drążyć temat, aż uda nam się sprawę rozwiązać – przekazuje radny Korczyk.
 
Kolejne spotkanie dotyczące szkód górniczych w Brzeszczach wyznaczono na 5 grudnia. Mają się na nim pojawić również przedstawiciele Tauronu Wydobycie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: