Robienie budek i warsztaty... koszenia kosą tradycjną
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Robienie budek i warsztaty... koszenia kosą tradycjną

Dwa dni w tym roku trwa Festiwal Ekodzieło, organizowany przez Klub Gaja.Wczoraj (22.05) były warsztaty z koszenia trawy kosą tradycyjną, dziś młodzież wraz z edukatorami buduje budki lęgowe dla ptaków i wiewiórek. To część działań zaplanowanych w ramach 9. edycji Festiwalu Ekodzieło, który organizuje wilkowicki Klub Gaja. - Zrobiliśmy duży zapas budek. Będą wieszane na terenie Tajemniczego Ogrodu, ale też przy szkołach - opowiadał nam Jarosław Kasprzak, edukator ekologiczny. Posłuchaj.

Uczniowie bielskiego "Plastyka" oraz szkoły w Wapienicy pomagali także usuwać rdestowca z terenu Tajemniczego Ogrodu, który założono na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej.

- Przez te kilkadziesiąt lat pracy - szczególnie z młodymi ludźmi, ale nie tylko - wiem, że samo gadanie nie przynosi żadnego efektu. Albo minimalny efekt. Chodziło o to, żeby coś zrobić własnymi rękoma; żeby młodzi ludzie, starsi - bo pracujemy w różnych grupach wiekowych - poczuli, że można coś fizycznie dla siebie, dla przyrody zrobić. Stąd eko-dzieło, coś bardzo, bardzo konkretnego - opowiadał nam Jacek Bożek, szef Klubu Gaja. 

Festiwal Ekodzieło zakończy się dziś pokazem filmu w ośrodku kultury "Promyk" w Bystrej. Będzie to pokaz obrazu „Lunana. Szkoła na końcu świata”. Filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach została nominowana do Oscara.

9. Festiwal Ekodzieło realizowany jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską, Galerią Bielską BWA i ośrodkiem kultury w Bystrej.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: