Premier ogłosił "100 dni solidarności"
Krystian Maj/KPRM/Twitter
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Premier ogłosił "100 dni solidarności"

Wiadomo już jak w najbliższych tygodniach wyglądać będą obostrzenia związane z epidemią. Rząd poluzował wyłącznie restrykcje w zakresie handlu.- Przed nami okres 100 dni solidarności - mówił na zwołanej dziś konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Na końcu tego okresu ma być dostęp do szczepionki chroniącej przed Covid-19 (pierwsze dostawy planowane są na drugą połowę stycznia). 

Najważniejsze ze zmian to otwarcie w kolejną sobotę (28.11) galerii handlowych w "najwyższym reżimie sanitarnym". - Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy - tłumaczył szef rządu. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: 13 i 20.

- Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki- dodał premier.

Odnośnie szkół, to uczniowie do świąt nie wrócą do klas. W okresie od 4 do 17 stycznia zaplanowane zostały ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich województw.

W trakcie konferencji prasowej zaapelowano o to, by święta spędzić w gronie najbliższej rodziny i w miarę możliwości unikać przemieszczania się pomiędzy miastami (trwa praca nad rozwiązaniami prawnymi w tym kierunku).

- Jeżeli liczba zachorowań wzrośnie, nadal bierzemy pod uwagę możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny - powiedział minister zdrowia Adam NiedzielskiZobacz inne wiadomości tego autora: