Policjanci będą pikietować przed prokuraturą
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Policjanci będą pikietować przed prokuraturą

Pikietę przed siedzibą prokuratury organizują… policjanci! A konkretnie funkcjonariusze należący do podbeskidzkiej Solidarności.Pikieta, na którą związek zaprasza wszystkich policjantów i ich rodziny odbędzie się w najbliższy wtorek (21.11), w samo południe, przed siedzibą Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. 
 
Dlaczego policjanci na co dzień współpracujący z prokuraturą, chcą tym razem pokazać swoje niezadowolenie z jej działań? O co chodzi? 
 
O sprawę, którą Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu zajmuje się od trzech lat, a dotyczy bielskich funkcjonariuszy (jak wynika z naszych informacji - 17 osób). Mieli oni przekroczyć swoje uprawnienia udzielając informacji dotyczących bieżących zdarzeń drogowych lokalnym mediom. Tak sprawę widzą prowadzący postępowanie prokuratorzy. 
 
Z kolei policjanci przekonują, że przekazywanie informacji o utrudnieniach drogowych nie jest czynem społecznie szkodliwym. Wręcz przeciwnie. Informując o kolizjach, wypadkach oraz o utrudnieniach będących tych zdarzeń konsekwencją, przysłużyli się kierowcom, którzy mogli ominąć zakorkowane miejsca w drodze do celu. Jest o tym przekonany jeden z organizatorów pikiety - Michał Niemczyk, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Podbeskidzie. Posłuchaj
Prokuratura jednak dopatruje się w przekazywaniu informacji przydatnych kierowcom działań przestępczych.
 
- Uważamy, że ten czyn, o który są posądzani nasi koledzy i nasze koleżanki, na pewno nie można rozpatrywać w kategorii społecznie uciążliwego, w kategorii przestępstwa. Tutaj można by jedynie mówić o delikcie dyscypliny służbowej, że robili to [policjanci – dod.red.] w sposób niezgodny z naszymi wewnętrznymi wytycznymi. Ale na pewno nie powinno to stanowić przestępstwa – argumentuje Michał Niemczyk. Posłuchaj
W opinii szefa policyjnej organizacji związkowej, jeśli nawet któryś z funkcjonariuszy jest winny, to prokuratorskie postępowanie przygotowawcze powinno być przeprowadzone możliwie najprędzej. 
- Stosując ekonomikę postępowania czyli zróbmy to szybko i bezboleśnie – uważa szef policyjnej Solidarności w KMP w Bielsku-Białej. 
 
Policjanci narzekają bowiem na przewlekłość postępowania. Jak podkreślają związkowcy, najgorsze w całej sprawie jest to, że funkcjonariusze nie mogą doczekać się finału sprawy, której prokuratura przygląda się już trzeci rok (od 2021 roku). W tym czasie zmieniane lub uzupełniane były zarzuty. Zresztą zmieniają się także prokuratorzy prowadzący postępowanie. Nastąpiło to już, podobno, cztery razy!  
 
Oczekując na finał sprawy policjanci chcą wyrazić swoje niezadowolenie z postępu prac Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. 
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Podbeskidzie zachęca do licznego udziału we wtorkowej pikiecie.
Wyraźmy wspólnie naszą solidarność i bądźmy w tym dniu razem z naszymi kolegami i koleżankami – apeluje w mediach społecznościowych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: