Niebezpieczne odpady nareszcie znikną
fot.: OSP Ustroń Centrum/Facebook
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Niebezpieczne odpady nareszcie znikną

Rozpoczęła się utylizacja niebezpiecznych odpadów składowanych na terenie byłej cukrowni w Chybiu.Na terenie zlikwidowanej cukrowni rok temu wybuchł duży pożar. Spłonęły szmaty, tworzywa sztuczne oraz guma. Pozostały zbiorniki z niebezpiecznymi substancjami. Problem utylizacji tych odpadów spadł na barki gminy, choć to nie samorząd zorganizował tam składowisko, a prywatna spółka.

Bezpieczne pozbycie się odpadów będzie kosztowało prawie 3,5 mln zł! W związku z tym samorządowcy musieli zdobyć pomoc finansową. Taką uzyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który pokryje koszty utylizacji w 80%. Pieniądze z NFOŚ gmina dostanie jednak po zakończeniu całej operacji, dlatego najpierw musiała zaciągnąć na ten cel pożyczkę.  

Najważniejsze, że proces utylizacji groźnych dla środowiska substancji już się rozpoczął. Wybraliśmy w przetargu firmę, która zajęła się usuwaniem odpadów, 1/4 zbiorników z niebezpiecznymi substancjami już została wywieziona  - informuje wójt gminy Chybie Janusz Żydek.Posłuchaj


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: