Jadą do premiera
Paweł Chudecki
Beata SteklaBeata Stekla

Jadą do premiera

Delegacja z Żywiecczyzny ma odwiedzić w Warszawie premiera Donalda Tuska. Powodem wizyty jest ratowanie Szpitala Żywiec.Widmo zawieszenia działalności kilku oddziałów i poradni wciąż wisi nad szpitalem, gdyż NFZ jest mu "winien" około 40 mln zł. Większa część tej kwoty to zaległe nadwykonania limitowane. Przelew jest - co prawda - obiecany, ale ma on nie przekroczyć 5 mln zł, co pokryje tylko część najstarszych zobowiązań. 
 
Samorządowcy z Żywiecczyzny, władze szpitala i wielu innych jednoczą siły, aby ratować lecznicę i wywalczyć dla niej zwiększenie kontraktu. Jednym z narzędzi ma być apel-petycja do premiera i decydentów z Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

- Zebraliśmy pod tym dokumentem 21 tysięcy podpisów, a nowe wciąż się pojawiają. Wybieramy się z nimi - w najbliższy piątek - do premiera, aby zobaczył, że kłopoty szpitala to nie są wymyślone przez nas historyjki, ale poważna akcja, w której wzięli udział mieszkańcy całej Żywiecczyzny - mówił na naszej antenie burmistrz Żywca, Antoni Szlagor. Posłuchaj

Przypomnijmy. 2 września zarządzająca szpitalem spółka ICZ Healthcare złożyła do wojewody śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej - od 7 października do 7 stycznia przyszłego roku - trzech oddziałów i dwóch poradni. To Oddziały Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I i II, Oddział Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii oraz poradnie położniczo-ginekologiczna i urazowo-ortopedyczna. Nie będzie również działała Izba Przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: