Europa albo Moskwa
fot.: Fb poseł Mirosława Nykiel
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Europa albo Moskwa

To wybory, które będą miały wpływ nie tylko na kształt naszego kraju, ale całej Europy. To najważniejsze tego typu wybory w historii – mówił o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego prezydent Jarosław Klimaszewski. Koalicja Obywatelska zainaugurowała w Bielsku-Białej kolejną w ostatnich miesiącach kampanię wyborczą.9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Najważniejsze wybory w historii wspólnoty europejskiej, jak zgodnie podkreślają politycy reprezentujący Koalicję 15 października. Dlaczego? Chyba najmocniejsze słowa uzasadniające tę tezę padły w Bielsku-Białej z ust marszałka województwa śląskiego.
- W tych dniach decydują się losy Polski i przyszłość naszego wspaniałego narodu i to gdzie będziemy, czy będziemy krajem europejskim, będziemy w zjednoczonej Europie. Czy Unia Europejska w ogóle przetrwa jako organizacja. [..] Będziemy albo na Zachodzie, albo wpadniemy w ręce Putina. To wszystko o czym marzymy, co wydaje nam się, że jest dla nas jak powietrze, może runąć jak domek z kart. Mogą być granice, może być terror, może być wojna – mówił Wojciecha Saługa.
 
W podobnym tonie wypowiadała się kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego z Bielska-Białej, obecna posłanka na Sejm – Mirosława Nykiel. 
- Musimy zawalczyć o umocnienie Polski we wspólnej rodzinie państw europejskich, bo jak pokazały ostatnie wydarzenia, to nie jest taka oczywistość. Nam się wydaje, że mamy to dane raz na zawsze, a tak nie jest. Albo będziemy mieć Moskwę i Mińsk w Polsce, kiedy przejmie stery PiS i Konfederacja, albo będziemy we wspólnej Europie. To fundamentalne kwestie – mówi Radiu Bielsko Mirosława Nykiel. Posłuchaj Posłanka na razie do polskiego Sejmu, jasno daje do zrozumienia, że najbliższe wybory są w istocie głosowaniem ZA albo PRZECIW projektowi wspólnoty europejskiej. 
 
Goszczący dziś w Bielsku-Białej były premier Polski, a obecnie jeszcze poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek podkreśla, że Unia Europejska to przede wszystkim wspólnota wartości, ale też organizacja, w której członkostwo oznacza dla nas rozwój i bezpieczeństwo.
 
- Pani Mirosława Nykiel aspiruje do uczestnictwa w komisji przemysłu, badań naukowych i energii [ITRE-dod.red.]. To jest kwintesencja naszej przyszłości w Unii Europejskiej. Fundusz sprawiedliwej transformacji dla naszego regionu, dla województwa śląskiego to skarb, który mamy na następne lata, być może aż do roku 2050. To długa perspektywa. Ale także wszystkie sprawy związane z transformacją energetyczną, współpracą nauki z przedsiębiorcami - wyliczał zagadnienia, którymi zajmuje i zajmować się będzie komisja Jerzy Buzek. Sam był członkiem owej komisji przez 20 lat.
 
Były premier podkreślał również, że oczkiem w głowie nowego Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej będzie przemysł obronny. - I tu w Bielsku-Białej, ale także w Siemianowicach, Gliwicach, Łabędach mamy świetne miejsca, w których przemysł obronny w naszym kraju, w Unii Europejskiej, może zakwitnąć. To wszystko będzie w ręku komisji ITRE – mówił prof. Buzek wskazując jak kluczowe znaczenie może mieć praca posłanki z Bielska-Białej w tym gremium.Posłuchaj
 
Mirosława Nykiel mówiła, że oprócz bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, chce zająć się na forum Parlamentu Europejskiego również sprawami ważnymi dla kobiet. W imieniu Regionalnego Kongresu Kobiet Podbeskidzia i Fundacji Strefa Kobiet wsparcia posłance udzieliła dziś reprezentująca obie organizacje Agnieszka Nowak.

Mirosława Nykiel jest "dwójką" na liście Koalicji Obywatelskiej w województwie śląskim. Liderem listy kandydatów KO do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie został Borys Budka.
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: