Chcą walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Chcą walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Władze Bielska-Białej przymierzają się do tego, by miasto wzięło udział w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2029 roku ten tytuł przyznany zostanie jednemu z polskich miast.Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Bielska-Białej? Do tego długa droga i trudna rywalizacja. Na dziś jest projekt uchwały, który ma dać zielone światło władzom miasta do ubiegania się o ten tytuł.

- Oczywiście jest to wielkie wyzwanie, wielka praca przed nami [...]. Uważam, że i tożsamość naszego miasta, i ta historia, gdzie miasto zawsze było otwarte - dwa miasta leżące na pewnym styku i państwowości, ale też kultur; miasto o bogatym dorobku kulturalnym [...]. To powoduje, że śmiało mogę powiedzieć - jesteśmy gotowi, aby o ten tytuł powalczyć - mówił na naszej antenie Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

W czwartek sesja i głosowanie, które ma dać zielone światło do ubiegania się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Termin aplikowania wyznaczono na połowę września, miesiąc wcześniej trzeba poinformować o zamiarze złożenia wniosku. Posłuchaj.

Miasto, do którego trafia tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymuje 1,5 mln euro na promocję swojego dziedzictwa historycznego. Przez cały rok odbywają się konferencje, festiwale, pokazy i koncerty reklamujące miasto i region. Do tej pory dwa miasta z Polski dzieliły ten tytuł; w 2000 roku Kraków, a w 2016 Wrocław.

W 2029 roku ten tytuł przyznany zostanie miastom w Polsce i w Szwecji.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: