Będą mieli "oficera czystego powietrza"
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Będą mieli "oficera czystego powietrza"

Smog to dla Pszczyny ciągle ogromny problem.O kimś takim jeszcze nie słyszeliście. Od 8 marca w pszczyńskim ratuszu będzie pracować "oficer czystego powietrza". Jak objaśnia burmistrz Pszczyny, to będzie pracownik Wydziału Ochrony Środowiska. Pomoże wypełnić wniosek o dotację do wymiany źródła ciepła i będzie koordynować programy mające walczyć ze smogiem. Posłuchaj.

- Priorytetem jest dla nas dzisiaj czyste powietrze - deklaruje Dariusz Skrobol. Do tej pory przy udziale gminnej dotacji wymieniono prawie 600 źródeł ciepła i przeprowadzono kilkaset termomodernizacji. Pszczyna otrzymała również środki z programu "Stop smog". 

Na ręce władzom gminy patrzy tamtejszy alarm smogowy. Na początku miesiąca jego przedstawiciele wręczyli burmistrzowi petycję i domagają się skuteczniejszych działań w walce o czyste powietrze. Jeden z postulatów to montaż automatycznej stacji pomiaru zanieczyszczeń i inwentaryzacja kotłów. Z kolei w ostatni piątek odwiedzili burmistrza przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, wspierani przez lokalnych działaczy. Rozmawiano o konieczności zmian w programach "Stop smog" i "Czyste powietrze". Zastrzeżenia dotyczyły m.in. braku informacji podczas zebrań osiedlowych i sołeckich o terminach wymiany kotłów oraz o programach dotacyjnych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: