Co alkohol może zrobić dziecku...
Magda FritzMagda Fritz

Co alkohol może zrobić dziecku...

Niedawno w Bielsku-Białej 33-letnia kobieta urodziła dziecko w stanie nietrzeźwości. Podczas porodu miała ok. 3 promili alkoholu we krwi. Jaki wpływ ma alkohol, pity przez matkę w czasie ciąży?Dziecko może mieć problemy z pamięcią, opóźnioną mowę, problemy z wyciąganiem wniosków. Mówiąc bardzo ogólnie- w szkole może mieć najzwyczajniej bardzo "pod górkę".
Jak wpływ ma alkohol, pity przez matkę w czasie ciąży? W Bielsku-Białej 33-letnia kobieta urodziła dziecko w stanie nietrzeźwości. Podczas porodu miała ok. 3 promili alkoholu we krwi. Szpital nie poinformował, ile promili miał chłopczyk.
"Jeżeli kobieta w takim stanie upojenia alkoholowego rodzi dziecko, to ono również ma alkohol we krwi, w  najlepszym razie w stężeniu podobnym do matki, a zwykle w większym. Stan tego dziecka powinien być szczegółowo sprawdzony i oceniony, ponieważ będzie to rzutowało na jego rozwój"- mówi psycholog Teresa Jadczak-Szumiło, krajowy ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Jak mówi nasz dzisiejszy gość, najcięższym powikłaniem u dziecka jest Alkoholowy Zespół Płodowy- FAS. Alkohol pity w ciąży przez kobietę niszczy przede wszystkim komórki w układzie nerwowym dziecka. Nie wszystkie maluchy z FAS mają upośledzenie umysłowe i obniżony iloraz inteligencji. Uszkodzenia w układzie nerwowym mogą być minimalne lub bardzo rozległe. Na co matka powinna uważać?! Posłuchajcie.
Cała rozmowa na ten temat jest do odsłuchania w zakładce- Gość dnia.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: