powiat oświęcimski

Nowy wykonawca obwodnicy wybrany. Wiemy, kiedy ma być gotowa

today23.11.2024 11:46

Tło
share close

Po raz drugi wyłoniono wykonawcę, który zrealizuje budowę obwodnicy Zatora. Po unieważnieniu pierwotnego rozstrzygnięcia przetargu i ponownej analizie ofert, zwycięzcą zostało konsorcjum Strabag, które zaproponowało najkorzystniejszą ofertę o wartości ponad 76 mln zł.

Obwodnica o długości 2,1 km ominie centrum Zatora od zachodu, łącząc DK44 z DK28. W ramach inwestycji przebudowane zostaną okoliczne drogi oraz infrastruktura techniczna, powstaną przejścia podziemne dla pieszych i rowerzystów, przepusty dla zwierząt i ekrany akustyczne. Budowa, realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, ma zakończyć się w 2027 roku.
Budowa obwodnicy Zatora będzie realizowana z wykorzystaniem metodyki BIM (Building Information Modeling). – To zarządzanie informacją, w którym od projektu przez realizację po odbiór prac, a następnie utrzymanie i zarządzanie obiektu, wykorzystuje się wspólne środowisko danych oraz trójwymiarowe, cyfrowe modele obiektów budowlanych – informuje Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W ramach kontraktu planowane jest także wdrożenie Elektronicznego Dziennika Budowy, eliminującego papierową dokumentację wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Autor: Robert Fraś